Maďarsko vyhlásilo stav energetickej núdze, zakázalo vývoz zdrojov energie

Maďarsko vyhlásilo stav energetickej núdze, ktorého súčasťou je aj zákaz vývozu zdrojov energie z krajiny.

13.07.2022 16:32, aktualizované: 16:58
summit EÚ, Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata (149)

Zrušilo tiež po roky platný cenový strop pri energiách pre domácnosti s nadpriemernou spotrebou a plánuje zvýšiť domácu ťažbu zemného plynu.

Rad opatrení, ktoré začnú platiť od augusta, majú krajinu pripraviť na nadchádzajúcu zimu. Podľa agentúry Reuters to uviedol šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Ťažba zemného plynu by sa podľa plánov maďarskej vlády mala zvýšiť zo súčasných 1,5 na dve miliardy metrov kubických ročne. Vláda navyše uložila ministrovi zahraničia Péterovi Szijjártovi, aby zaistil dodatočné dodávky plynu zo zahraničia. Zvýšiť by sa mala aj domáca produkcia uhlia. Zákaz vývozu zdrojov energie sa týka aj palivového dreva.

Existujúcim jadrovým blokom v Maďarsku by podľa predstáv kabinetu Viktora Orbána mala byť predĺžená životnosť. Na stredajšom rokovaní skupiny krajín C5 (Maďarsko, Česko, Rakúsko, Slovensko a Slovinsko) minister Szijjártó tiež uviedol, že bude urýchlená stavba novej elektrárne Paks II. Stavebné práce by podľa neho mohli začať už v budúcom roku.

Koncom júna podpísal premiér Orbán dekrét, ktorý vládu v prípade núdze splnomocňuje na prevzatie dohľadu nad dôležitými energetickými podnikmi a prevádzkovateľom siete pre prepravu plynu FGSZ.

V Európe panuje napätie okolo dodávok plynu z Ruska. Maďarsko podľa ratingovej agentúry Fitch spoločne s Českou republikou a Slovenskom tvorí trojicu krajín, ktoré sú v rámci strednej a východnej Európy najviac ohrozené prípadným náhlym zastavením dodávok ruského plynu do Európskej únie v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Bulharsko Rusko Gazprom Bulgargaz plyn energie Čítajte viac Riziko stopky dodávok plynu z Ruska je reálne. Najviac by to zasiahlo tri krajiny - aj Slovensko

Rusko sa na dodávkach plynu do Maďarska podieľa zhruba z 85 percent, na dodávkach ropy zo 65 percent. Maďarsko navyše pokrýva dovozom z Ruska aj časť svojej spotreby elektriny.

149 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #energie #energetická núdza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy