Von der Leyenová: Chceme Severné Macedónsko v EÚ

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok podporila snahu Severného Macedónska stať sa členom Európskej Únie. "Chceme vás v EÚ," povedala po macedónsky počas prejavu v tamojšom parlamente. TASR správu prevzala z agentúry AP.

15.07.2022 08:56
von der Leyenová Stevo Pendarovski  macedónsko Foto: ,
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski v Skopje 14. júla 2022.
debata (7)

Von der Leyenová v Skopje podporila francúzsky návrh, ktorý odstraňuje námietky Bulharska voči vstupu Severného Macedónska do eurobloku.

„Nemôže byť pochýb o tom, že macedónčina je váš jazyk,“ povedala von der Leyenová poslancom v Skopje. Dodala, že francúzsky „návrh rešpektuje vašu národnú identitu,“ a povedala, že je čas, aby sa Severné Macedónsko pohlo vpred. Vládni poslanci jej prejav ocenili potleskom postojačky, hoci časť opozície ju prerušovala výkrikmi a píšťalkami. Takisto pred budovou parlamentu pokračovala protestná demonštrácia.

Kompromisný francúzsky návrh počíta s ústupkami oboch strán. Vláda v Severnom Macedónsku by sa zaviazala zmeniť ústavu s cieľom chrániť práva menšín a zakázať prejavy nenávisti voči Bulharsku. Táto susedná krajina je členom EÚ od roku 2007 a vstup Skopje môže blokovať. Severné Macedónsko je kandidátom na členstvo už 17 rokov.

Vládni sociálni demokrati a premiér Dimitar Kovačevski podporujú francúzsky návrh ako rozumný kompromis. „Povedal som ‚áno‘, pretože tento návrh je momentálne najlepším riešením,“ povedal zákonodarcom.

Debata v parlamente o návrhu Francúzska sa začala spormi medzi vládnucou ľavicovou koalíciou a stredopravou opozíciou. Opoziční poslanci bránia vystúpeniam poslancov vládnej koalície a používajú pritom píšťalky a trúbky.

Politické napätie v Severnom Macedónsku sa za posledných desať dní vystupňovalo, pričom aj v noci na piatok sa konalo niekoľko násilných protestov. Na demonštráciách sa tiež spochybňuje dohoda s Gréckom z júla 2018, ktorá ukončila desaťročia trvajúci spor o názov krajiny a umožnila vstup Severného Macedónska do NATO.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska únia #Ursula von der Leyenová #Severné Macedónsko