Biden na palestínskych územiach vyjadril podporu riešeniu na úrovni dvoch štátov

Americký prezident Joe Biden v piatok počas návštevy palestínskych území opätovne vyjadril podporu riešeniu na úrovni dvoch štátov. Pôda na obnovu izraelsko-palestínskych rokovaní však podľa neho ešte nie je pripravená.

15.07.2022 16:43
Izrael Palestínčania USA Biden Abbás stretnutie Foto: ,
Americký prezident Joe Biden (vľavo) si podáva ruku s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom počas ich stretnutia v Betleheme 15. júla 2022.)
debata (3)

„Hoci pôda na obnovu rokovaní v tejto chvíli ešte nie je zrelá, Spojené štáty a moja administratíva sa nevzdajú úsilia zbližovať obe strany – Palestínčanov a Izraelčanov,“ povedal.

Palestínčania si podľa jeho slov zaslúžia vlastný štát, ktorý bude nezávislý, zvrchovaný, životaschopný a zdieľajúci spoločné hranice s Izraelom.

"Dva štáty pre dva národy, ktoré majú v tejto zemi hlboké a odveké korene a žijú bok po boku v mieri a bezpečí.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás povedal, že je na čase skončiť s izraelskou okupáciou palestínskych území. Izrael podľa jeho slov už nemôže aj naďalej vstupovať ako „štát nad zákonom“.

Biden počas piatkovej návštevy v Betleheme takisto povedal, že Spojené štáty budú aj naďalej trvať na vyvodení zodpovednosti za zabitie palestínsko-americkej novinárky Šírín abú Aklaovej. Táto 51-ročná reportérka televízie al-Džazíra podľahla strelnému zraneniu hlavy, ktoré utrpela v máji počas prestrelky izraelských vojakov s ozbrojenými Palestínčanmi v oblasti predjordánskeho mesta Džanín.

Šéf Bieleho domu začal svoje blízkovýchodné turné v stredu v Izraeli. V piatok navštívil autonómne palestínske územia, kde oznámil finančnú pomoc v hodnote 100 miliónov dolárov určenú pre nemocnice vo východnom Jeruzaleme. Táto pomoc je súčasťou niekoľkoročného záväzku Spojených štátov pomáhať palestínskemu zdravotníckemu systému.

Biden bude v piatok popoludní pokračovať v ceste do Saudskej Arábie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #Joe Biden #Mahmúd Abbás
Flowers