Mexiko dopadlo jedného z najhľadanejších drogových bossov

V Mexiku zatkli neslávne známe narkobaróna Rafaela Cara Quintera, ktorý v roku 1985 stál za zabitím predstaviteľa amerického úradu na boj proti drogám.

16.07.2022 12:52
Rafael Caro Quintero Foto:
Rafael Caro Quintero na snímke z videa
debata (9)

Ako uviedlo mexické námorníctvo, udialo sa tak takmer desať rokov po tom, ako vyšiel z mexického väzenia a vrátil sa k pašovaniu drog.

Caro Quintero bol zatknutý po tom, čo ho pátrací pes menom Max našiel skrývať sa v hustom poraste v meste San Simón v štáte Sinaloa počas spoločnej operácie námorníctva a kancelárie generálneho prokurátora. Miesto sa nachádzalo v horách neďaleko hraníc štátov Sinaloa a Chihuahua.

Kancelária mexického generálneho prokurátora vo vyhlásení v piatok neskoro večer uviedla, že Caro Quintero bol zatknutý a bude zadržiavaný vo väznici Altiplano s maximálnou ostrahou asi 80 kilometrov západne od Mexico City.

Caro Quintero sa dostal na slobodu v roku 2013 po 28 rokoch väzenia, keď súd zrušil jeho 40-ročný trest za únos a zabitie agenta amerického úradu na boj proti drogám Enriqueho Camarenu z roku 1985. Caro Quintero, niekdajší vodca kartelu Guadalajara, sa následne vrátil k obchodu s drogami a rozpútal krvavé strety v pohraničnom štáte Sonora na severe Mexika. Bol na zozname najhľadanejších osôb FBI.

V súčasnosti už deväťdesiatšes­ťročný Quintero nie je považovaný za veľkého hráča v medzinárodnom obchode s drogami, jeho dopadnutie má ale veľký symbolický význam, píše agentúra Reuters.

„Z hľadiska dôležitosti pre DEA je to pravdepodobne jedno z najvýznamnejších zadržaní za posledné desaťročia,“ uviedol bývalý šéf medzinárodných operácií DEA Mike Vigil. Americký minister spravodlivosti Merrick Garland oznámil, že USA budú požadovať Quinterovo okamžité vydanie.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #FBI #drogy #narkobarón #drogový kartel #pašovanie drog