Motívom atentátnika na japonského expremiéra bol aj strach z chudoby

Motívom atentátnika na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho bol okrem nenávisti k náboženskej sekte aj strach z chudoby, uviedla v utorok s odvolaním sa na zdroje z prostredia vyšetrovania japonská agentúra Džidži.

19.07.2022 08:26
Jamagami Tecuja Foto:
Atentátnikovi Jamagamimu Tecujovi (vpravo) padá podomácky vyrobená zbraň iba niekoľko sekúnd po útoku na expremiéra Šinzóa Abeho v meste Nara, 8. júla 2022
debata

Atentátnik, 41-ročný nezamestnaný Tecuja Jamagami, už predtým naznačil svoj zámer zavraždiť Abeho v liste adresovanom kritikovi kontroverznej Cirkvi zjednotenia, známej aj pod názvom Munova sekta. Útočník po svojom zadržaní povedal, že konal z nenávisti voči tejto sekte, ktorú Abe v Japonsku podporoval.

Matka atentátnika totiž tejto organizácii venovala značné finančné dary, ktoré viedli k jej bankrotu a rozbitiu rodiny. V spomínanom liste Jamagami tiež uviedol, že je voči Abemu „zatrpknutý“, keďže japonského premiéra opísal ako „jedného z najvplyvnejších sympatizantov Cirkvi zjednotenia“.

Bývalý predseda japonskej vlády sa vlani objavil na podujatí tejto sekty, kde vystúpil aj prostredníctvom videopríhovoru.

Šinzó Abe Čítajte viac Matka útočníka, ktorý zastrelil Abeho, je členkou Cirkvi zjednotenia

Táto cirkev má svojich členov v mnohých krajinách vrátane Japonska. Ešte v roku 1954 ju založil a viedol už medzičasom zosnulý Juhokórejčan Son-mjong Mun a skupina sa stala terčom kritiky okrem iného aj v dôsledku systematického organizovania hromadných sobášov.

Atentátnik zastrelil Abeho 8. júla počas expremiérovho prejavu v rámci predvolebnej kampane v meste Nara zozadu z niekoľkometrovej vzdialenosti podomácky vyrobenou zbraňou. Dva dni po tom Abeho Liberálnodemo­kratická strana (LDP) presvedčivo zvíťazila vo voľbách do hornej komory japonského parlamentu.

Šinzó Abe Čítajte viac Japonsko, Čína, Kórea. Čo hrozí východnej Ázii po vražde expremiéra Abeho?

Podľa expertov udržiavala väzby na stranu aj Munova sekta, pričom tieto väzby siahajú ešte do čias Abeho starého otca, niekdajšieho japonského premiéra Nobusukeho Kišiho, píše DPA. Práve Kišiho atentátnik podľa médií obviňuje z toho, že sektu do Japonska priviedol. Kišiho a Muna pritom podľa expertov spájal protikomunistický postoj.

debata chyba
Viac na túto tému: #Šinzo Abe