Reuters: Mobilná ukrajinská jednotka opravuje tanky na počkanie

Sú neustále v pohybe. Príslušníci ukrajinskej vojenskej mobilnej opravárskej jednotky jazdia pozdĺž frontovej línie na Donbase a reagujú na rádiové hlásenia bojových skupín, či už potrebujú pravidelnú údržbu, rýchlu opravu alebo odstránenie havárie. Mechanici jazdia napríklad k poškodeným pásom tankov T-72 alebo vybitým batériám obrnených transportérov - niekedy ich opravia na mieste, inokedy odtiahnu na náročnejšiu opravu, napísala agentúra Reuters.

20.07.2022 07:50
vojna na Ukrajine, tank, Donecká oblasť Foto: ,
Oprava ukrajinského tanku a montáž guľometu po bojoch proti ruským silám v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Archívna snímka.
debata (8)

„Sme ako kočovníci – jazdíme z jedného miesta na druhé,“ opísal Serhij, 32-ročný mechanik a vodič opravárskeho vozidla.

Irán, Rusko, Turecko, Raísí, Putin, Erdogan, Čítajte viac 147. deň: Raketomety HIMARS poškodili strategický most cez Dneper. Podľa Putina Kyjev o mier nestojí

Ruské jednotky, ktoré do krajiny vtrhli 24. februára, pritom nedávno zintenzívnili operácie na východoukrajinskom priemyselnom Donbase, ktorý sa stal kľúčovým bojiskom, upozorňuje Reuters.

„Sú agresívnejší. Pripadá mi, že strieľajú so zatvorenými očami, ostreľujú všetko,“ opisuje 20-ročný vojak Petro, ktorý sa pridal k opravárskej jednotke hneď v prvých dňoch konfliktu, keď Rusi ťažko ostreľovali jeho rodné mesto Černihiv na severe Ukrajiny.

HIMARS Čítajte viac Zničte HIMARS-y, prikazuje Šojgu. Pre Rusov sú postrachom

„Bolo ťažké jazdiť s obrneným vyslobodzovacím vozidlom a ťahať za sebou tank po uliciach, kde som ešte pred mesiacom chodil s priateľkou,“ zveril sa agentúre Petro. Na východ krajiny potom bola jeho jednotka prevelená po tom, ako sa Moskvou vyslané invázne sily na konci marca stiahli zo severu Ukrajiny a zamerali sa na priemyselný Donbas.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Flowers