EÚ prijala nový balík sankcií. Zamerala sa na export zlata z Ruska aj Sberbank

Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v stredu zamerali na ruský export zlata a zmrazenie aktív najväčšej ruskej banky Sberbank v rámci siedmeho balíka sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

20.07.2022 18:45
debata (135)

„Hlavným cieľom je zosúladiť sa s partnermi zo skupiny G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta), posilniť implementáciu a tam, kde je to potrebné, uzavrieť diery,“ napísala na sociálnej sieti Twitter česká vláda, ktorá aktuálne zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ.

Únia v predchádzajúcom, šiestom balíku sankcií v júni schválila zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy. Keď minulý týždeň predsedníčka komisie EÚ Ursula von der Leyenová navrhla nové opatrenia členským štátom, povedala, že pomôžu účinnejšie presadzovať prechádzajúce sankcie a predĺžiť ich do januára 2023. „Moskva musí naďalej platiť vysokú cenu za svoju agresivitu,“ dodala.

Embargo na dovoz zlata napĺňa rozhodnutie G7 z konca júna. Do skupiny G7 patria aj členské štáty EÚ Nemecko, Francúzsko a Taliansko.

himars raketomet Čítajte viac Spojené štáty dodajú ďalšie raketomety HIMARS na Ukrajinu

Nový balík sankcií počíta aj so zmrazením aktív ruskej banky Sberbank a pridaním ďalších ruských firiem a jednotlivcov na čiernu listinu. Zaradenie Sberbank na zoznam povedie k zmrazeniu jej aktív na Západe a k úplnému zastaveniu transakcií s výnimkou finančných operácií pri obchode s potravinami a hnojivami.

Najväčšia ruská banka už bola vylúčená z medzibankového platobného systému SWIFT. Transakcie na likvidáciu dcérskych spoločností Sberbank v Európe by mali byť naďalej povolené ešte šesť mesiacov.

Opatrenia však počítajú tiež s odblokovaním niektorých aktív ruských bánk spojených s obchodom s potravinami a hnojivami v snahe reagovať na obvinenia Moskvy, že sankcie spôsobujú potravinovú krízu. Ide o „záväzok, že sankcie neohrozia potravinovú a energetickú bezpečnosť na celom svete,“ uviedla česká vláda.

Konštruktér pri jednom z potrubí určenom pre výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Snímka je z apríla 2010, keď sa začali stavebné práce. Čítajte viac Obnovenie dodávok ruského plynu je otázkou. Putin signalizoval, že môže prísť k ďalším obmedzeniam

Pravidlá sankcií budú revidované tak, aby sa zabezpečilo, že ruské banky, ktoré už boli zaradené na zoznam, môžu použiť niektoré zmrazené prostriedky na obchodovanie s potravinami a hnojivami. Toto opatrenie má odstrániť neúmyselné prekážky globálneho obchodu s potravinami.

Nedostatok potravín zvýšil riziko hladomoru pre desiatky miliónov ľudí v chudobnejších krajinách, najmä v Afrike.

Medzi 48 jednotlivcami a deviatimi subjektmi na novom sankčnom zozname EÚ sú aj motorkársky klub Noční vlci, herci, politici a rodinní príslušníci už predtým sankcionovaných podnikateľov. Sú medzi nimi aj riaditeľ metalurgického gigantu UMMC Andrej Kozicyn, či spomedzi rodinných príslušníkov predtým sankcionovaných podnikateľov Stanislav Chemezov, syn predsedu obranného gigantu Rostec, a Maja Bolotová, dcéra Nikolaja Tokareva, šéfa energetickej spoločnosti Transnefť.

135 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #vojna na Ukrajine #sankcie proti Rusku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy