Prípadov covidu je cez 570 miliónov, desať miliónov pribudlo za 10 dní

Počet ľudí nakazených koronavírusom vo svete podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) prekonal 570 miliónov.

25.07.2022 08:01 , aktualizované: 11:27
debata (2)

Prvenstvo v absolútnom počte infikovaných držia od marca 2020 Spojené štáty, kde počet nakazených prekračuje podľa JHU 90 miliónov. Druhá je India (43,9 milióna) a tretia Brazília (35,6 milióna). V Európe má najviac nakazených v absolútnych číslach Francúzsko (33,6 milióna). Tempo rastu počtu nových prípadov v poslednej dobe vzrástlo, posledných desať miliónov nakazených pribudlo za 10 dní, rovnako ako tých predošlých, predtým to bolo 13 dní a ešte predtým to opakovane trvalo zhruba tri týždne.

Moderna Čítajte viac Proti koronavírusu treba nové vakcíny, tvrdí WHO

Na Slovensku počet ľudí, ktorí sa koronavírusom nakazili, dosiahol vyše 1,8 milióna, zhruba 331-tisíc na milión obyvateľov. Podľa serveru worldometers.info je Slovensko 47. najviac zasiahnutou krajinou podľa pomerného počtu nakazených. Z celého sveta sú na tom podľa Ourworldindata.org teraz najhoršie Cyprus (620 584 prípadov nákazy na milión obyvateľov), v prvej desiatke sú potom San Maríno, Andorra, Dánsko, Island, Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko, Francúzsko a Izrael.

Eurokomisárka: Štáty EÚ by sa už teraz mali pripravovať na ďalšiu vlnu covidu

Členské štáty Európskej únie by sa už teraz mali začať pripravovať na ďalšiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19 počas najbližšej jesene a zimy, uviedla eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.

Podľa eurokomisárky v niektorých krajinách „znepokojivo narástol“ počet prípadov nákazy koronavírusom, pričom varovala, že pandémia sa ešte neskončila.

„Posledné dva mesiace sme sa pripravovali na jeseň a zimu, plne si uvedomujúc, že ďalšia vlna pandémie nesmie a nemala by ďalej zaťažovať naše ekonomiky ani naše spoločnosti, najmä v čase, keď je zasiahnutá vojnou a inváziou na Ukrajinu, ako aj infláciou,“ povedala v rozhovore pre cyperskú štátnu rozhlasovú stanicu.

Kyriakidisová, ktorá pochádza z Cypru, takisto uviedla, že Európska komisia požiadala členské štáty, aby urýchlili podávanie posilňovacích dávok vakcín pre osoby staršie ako 60 rokov a zraniteľné skupiny.

„Tieto mesiace by mali byť prípravnými… A tak naše zdravotnícke systémy budú pripravené na možné ďalšie vlny, ktoré by mohli byť spojené napríklad so sezónnou chrípkou,“ dodala.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus