Európske moria tak dostali nového strážcu a ochranu. "Priame velenie spojeneckých lodí pomáha námorným veliteľom testovať ich schopnosti hladko spolupracovať od severných morí až po južné. Spoločne posilňujú obranu NATO. Stíhačkami pomáhajú zabezpečiť vzdušný priestor. A NATO poskytujú silnú prítomnosť na mori,“ uviedla Severoatlantická aliancia.
VIDEO: Americká lietadlová loď stráži Európu
Na summite NATO v Madride koncom júna padlo rozhodnutie, že členmi aliancie sa stanú Fínsko a Švédsko. Dva severské štáty si podali prihlášku do transatlantickej organizácie v máji. Prístupový protokol teraz musí schváliť všetkých 30 krajín aliancie.
Budúce členstvo Fínska a Švédska v NATO s nevôľou vníma Rusko. Moskva však nemá žiadnu reálnu páku na to, aby zabránila Helsinkám a Štokholmu vstúpiť do NATO. No Rusko aspoň pred niekoľkými dňami opäť raz vyskúšalo ostražitosť západných spojencov. Do blízkosti vzdušného priestoru Nórska, Fínska a Švédska vyslalo dva nadzvukové strategické bombardéry TU-160, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane. Lietadlá sprevádzali stíhačky MiG-31.
Rusko sa preletom pochválilo aj na videu, ktoré zverejnilo ministerstvo obrany. "Všetky lety strojov vzdušno-kozmických síl sú vykonávané v striktnom súlade s medzinárodnými pravidlami o využívaní vzdušného priestoru,“ vyhlásila Moskva.
Okrem lietadiel však Rusko aktivovalo aj svoje plavidlá. Britské námorníctvo minulý týždeň oznámilo, že v Severnom mori sledovalo dve ruské ponorky. Stalo sa to v čase, keď Spojené kráľovstvo pomáha ukrajinským vojakom, aby sa naučili používať mínolovky.
Britský štátny tajomník pre ozbrojené sily James Heappey pre BBC uviedol, že je obdivuhodné sledovať Ukrajincov, ako pristupujú k cvičeniam. "Pracujú s nasadením jednotiek, ktoré vedia, že už o niekoľko týždňov budú bojovať vo vojne,“ povedal Heappey.
VIDEO: Rusi strategickými bombardérmi zabrnkali na nervy Fínom a Švédom