Zelenskyj na Deň ukrajinskej štátnosti: Sme jediní, kto má odvahu poraziť Rusko

Ukrajina vo štvrtok oslavuje po prvý raz nový štátny sviatok – Deň ukrajinskej štátnosti, pripomínajúci krst kniežaťa Vladimíra a celej Kyjevskej Rusi 28. júla 988.

, 28.07.2022 22:25
zelenskyj Foto: ,
Volodymyr Zelenskyj 28. júla 2022
debata (130)

O ustanovení štátneho sviatku rozhodol prezident Volodymyr Zelenskyj vlani, tohto roku v máji ho potvrdil aj parlament. Vo svojom sviatočnom prejave vo Verchovnej rade Zelenskyj vyhlásil, že budúcnosť si bude pamätať odpor Ukrajincov proti ruskej agresii a napokon aj ich víťazstvo, informuje TASR.

„Budeme legendárni nie pre náš hrdinský odpor, ale budeme víťazným štátom… Nebudeme ako 300 Sparťanov, o ktorých sú filmy, knihy a divadelné hry, ale mnohomiliónový hrdinský štát, ktorý si zaslúži žiť, víťaziť a ktorý naučí ostatných vo svete, ako sa brániť a zvíťaziť,“ uviedol Zelenskyj v prejave, ktorý je zverejnený na webovej stránke jeho úradu. A tiež na jeho profile na sociálnej sieti.

Ukrajinský prezident zdôraznil, že aj viac než päť mesiacov od začiatku ruskej invázie má Ukrajina silu oslavovať. „Ukrajina je jediným štátom na svete, ktorý ma odvahu poraziť Rusko,“ vyhlásil Zelenskyj.

Jeho prejav si vo Verchovnej rade vypočul aj litovský prezident Gitanas Nauséda, ktorého ukrajinský prezident nazval priateľom a podporu Litvy hrdinskou.

Ukrajinskému zákonodarnému zboru sa prihovorila na diaľku aj predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. Venovala sa okrem iného plánom na povojnovú obnovu Ukrajiny. „Toto je príležitosť transformovať Ukrajinu, vybudovať ju znova a lepšie – modernú, udržateľnú a odolnú Ukrajinu,“ povedala.

130 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy