V Tripolise kotviacu loď s kradnutým ukrajinským obilím zadržali

Libanonská prokuratúra nariadila v sobotu zadržanie sýrskej lode, ktorá je podľa tamojšieho ukrajinského veľvyslanectva naložená kradnutým ukrajinským obilím, informuje agentúra AFP.

29.07.2022 07:17 , aktualizované: 30.07.2022 16:04
debata (100)

Ukrajinský veľvyslanec v Libanone Ihor Ostaš v piatok na schôdzke s libanonským prezidentom Michelom Aúnom uviedol, že ide o obilie, ktoré Rusko ukoristilo na okupovaných územiach na Ukrajineb

Podľa ukrajinskej ambasády priplávala sýrska loď naložená ukrajinským obilím do tohto libanonského prístavu ešte v stredu.

Vykládku stopli

Libanonské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že spolu s tamojším colným úradom túto záležitosť preveruje. Ministerstvo už vo štvrtok avizovalo, že závažný nedostatok chleba v Libanone tento týždeň zmierni dovoz novej pšenice, neuviedlo však, odkiaľ bude pochádzať, píše Reuters. Vykládka lode Laodicea bola už skôr pozastavená kvôli podozreniam, že ide o kradnutý tovar.

krym, obilie Čítajte viac Kradnuté ukrajinské obilie končí na Kryme a v Rusku, ukazujú dáta BBC

Podľa nemenovaného zdroja zo súdu nariadila prokuratúra zadržanie lode Laodicea až do doby, kým sa neskončí vyšetrovanie týkajúce sa jej nákladu.

Libanonská polícia pritom musí pri vyšetrovaní spolupracovať aj s ukrajinským veľvyslanectvom, ktoré tvrdí, že obilie, ktoré sýrska loď preváža, pochádza z ukrajinských oblastí okupovaných ruskou armádou.

Dokumenty lode Laodicea sú vraj v poriadku

Ukrajina, na ktorej územie vpadli ruské vojská vo februári, pravidelne obviňuje Moskvu z rabovania ukrajinských skladov s obilím.

Podľa libanonského ministerstva zahraničných vecí zadržaná sýrska loď kotviaca v prístave v Tripolise preváža jačmeň a múku.

Nemenovaný zamestnanec colného úradu pre agentúru AFP uviedol, že dokumenty lode Laodicea „sú v poriadku a neexistuje žiaden dôkaz, že jej tovar je kradnutý“.

K tomuto incidentu pritom prišlo v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na obnovenie vývozu obilia na základe dohody s Ruskom, OSN a Tureckom. Milióny ton ukrajinského obilia totiž doposiaľ nebolo možné vyviesť z krajiny pre námornú blokádu spojenú s ruskou inváziou a lodné míny rozmiestnené v Čiernom mori.

Cieľom tejto dohody je zmierniť globálnu potravinovú krízu, ktorá ohrozuje predovšetkým chudobné krajiny. Aj v samotnom Libanone, ktorý čelí jednej z najhorších ekonomických kríz vo svete, je v súčasnosti nedostatok chleba, uvádza AFP.

krym, obilie Čítajte viac Kradnuté ukrajinské obilie končí na Kryme a v Rusku, ukazujú dáta BBC
100 debata chyba
Viac na túto tému: #Tripolis #obilie #Libanon #vojna na Ukrajine