Španielsko hlási druhé úmrtie na opičie kiahne, WHO očakáva viac obetí

Španielsko oznámilo v sobotu druhé úmrtie spojené s opičími kiahňami. Iba v piatok pritom táto krajina ohlásila prvé úmrtie spojené s týmto ochorením a súčasne aj teda prvú známu obeť terajšej vlny šírenia tohto vírusu v Európe, informuje agentúra AFP.

29.07.2022 23:13 , aktualizované: 30.07.2022 16:19
opičie kiahne Foto:
Lekár očkuje muža proti ochoreniu opičích kiahní v zdravotnom zariadení v Barcelone v utorok 26. júla 2022.
debata (3)

„Spomedzi 3750 pacientov je hospitalizovaných 120 a dvaja zomreli,“ oznámilo španielske ministerstvo zdravotníctva, pričom neuviedlo presný dátum úmrtia druhej osoby.

Rezort ďalej uviedol, že v súvislosti s úmrtím bude vykonaná analýza, aby sa určila presná príčina smrti pacienta.

Podľa údajov španielskych úradov bolo v krajine doposiaľ zaznamenaných 4298 prípadov nákazy opičími kiahňami. Španielsko je tak jednou z krajín s najvyšším počtom ľudí nakazených týmto ochorením mimo Afriky.

WHO očakáva viac obetí

Európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v sobotu uviedla, že je možné v Európe očakávať viac úmrtí spojených s opičími kiahňami. „Vzhľadom na pokračujúce šírenie opičích kiahní v Európe očakávame viac úmrtí,“ uviedla Catherine Smallwoodová z európskej pobočky WHO vo vyhlásení. Zároveň dodala, že hlavným cieľom je stále rýchlo zamedziť prenosu tohto ochorenia v Európe a súčasne zastaviť terajšiu vlnu jeho šírenia.

Táto predstaviteľka WHO upozornila, že vo väčšine prípadov sa ľudia nakazení týmto vírusom dokážu vyliečiť sami a opičie kiahne vyvolávajú komplikácie len zriedkavo.

Opičie kiahne Čítajte aj Na Slovensku pribudli tri prípady opičích kiahní

„Medzi zvyčajné príčiny, pre ktoré je nutné pacientov hospitalizovať, patrí pomoc pri zvládnutí bolesti alebo sekundárna infekcia a pri veľmi nízkom počte prípadov je potrebná pomoc pri život ohrozujúcich komplikáciách akou je napríklad encefalitída,“ vysvetlila Smallwoodová.

Prvé úmrtie spojené s opičími kiahňami oznámila v piatok aj Brazília. Prechádzajúce úmrtia súvisiace s týmto ochorením boli pritom doposiaľ v rámci súčasnej vlny hlásené iba z Afriky, kde je tento vírus endemický a prvýkrát tam bol zaznamenaný v roku 1970.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila šírenie opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách sveta za stav globálnej zdravotnej núdze. Najviac prípadov je v súčasnosti hlásených z Európy, kde bolo od začiatku mája zaznamenaných až 70 percent všetkých nových prípadov opičích kiahní, píše AFP.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #úmrtie #opičie kiahne