Pelosiová: Prišla som na Taiwan v mieri. Čína odkázala, že za to zaplatí

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová uviedla, že jej delegácia prišla na Taiwan a do regiónu v mieri. V stredu večer miestneho času z ostrovného štátu odletela .

03.08.2022 06:21 , aktualizované: 14:00
Taiwan, Čína, USA, Pelosiová, návšteva Foto:
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022.
debata (29)

Podľa agentúry AFP Pelosiová na stretnutí s podpredsedom taiwanského parlamentu Cchaj Čch'-čchangom vyhlásila: „Prichádzame na Taiwan ako priatelia, prichádzame do regiónu v mieri.“

Okrem politikov sa Pelosiová stretáva aj s ľuďmi z biznisu. BBC uviedla, že partnerstvo s taiwanskou firmou TSMC pomôže USA obnoviť narušený reťazec dodávok čipov, ktoré využívajú okrem iného aj v armádnom priemysle. Nový americký zákon týkajúci sa investícií do počítačových čipov označila Pelosiová za príležitosť pre ďalšie partnerstvo.

VIDEO: Čo ak Čína zaútočí? Taiwan chce byť pripravený

Video
Ozbrojené sily Taiwanu minulý týždeň usporiadali pravidelné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Pozrite si z neho video taiwanskej Military News Agency.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen neskôr na schôdzke s Pelosiovou vyhlásila, že ostrov Taiwan Číne „neustúpi“ a bude naďalej brániť demokraciu. Pelosiová vo svojej reakcii ubezpečila, že Spojené štáty sa budú držať svojich záväzkov voči Taiwanu.

Cchaj Jing-wen reagovala na vyhlásenia z Číny, ktorú Pelosiovej návšteva rozhnevala a ktorá za ňu v odvete pripravuje vojenské cvičenie.

Návšteva 82-ročnej Pelosiovej nebola oficiálne ohlásená, ale niekoľko dní sa o nej intenzívne špekulovalo. Keď Pelosiová – ktorá je na turné po Ázii – v utorok na Taiwane pristála, reakcia Pekingu bola rýchla: čínske ministerstvo zahraničných vecí si v utorok neskoro večer predvolalo amerického veľvyslanca Nicholasa Burnsa a varovalo ho, že Washington „za to zaplatí“.

Čína medzitým na Taiwan uvalila ekonomické sankcie. Prerušila dodávky piesku na Taiwan a z ostrova naopak prestane dovážať citrusové ovocie a niektoré mrazené morské ryby.

Dvom taiwanským nadáciám tiež Čína už neumožní finančne spolupracovať so spoločnosťami a jednotlivcami v pevninskej Číne, konkrétne ide o Taiwanskú nadáciu pre demokraciu a Taiwanský fond pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj.

Taiwanské úrady v noci na stredu informovali, že do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany ostrova, čo je oblasť oveľa väčšia ako jeho vzdušný priestor, vstúpilo 21 čínskych vojenských lietadiel. Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že je „odhodlané“ chrániť ostrov pred akýmkoľvek útokom.

Taiwanské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že vojenské cvičenia, ktoré Čína vykonáva v reakcii na návštevu Pelosiovej, narušujú teritoriálne vody ostrova. „Niektoré oblasti čínskych cvičení zasahujú do… (taiwanských) teritoriálnych vôd,“ povedal hovorca ministerstva obrany na tlačovej konferencii.

„Ide o iracionálny krok, ktorý spochybňuje medzinárodný poriadok,“ dodal podľa agentúry AFP.

Už predtým taiwanské úrady upozornili, že plánované čínske vojenské cvičenia s ostrou streľbou v okolí Taiwanu ohrozujú kľúčové prístavy a mestské oblasti ostrova.

V regióne sa plaví aj niekoľko amerických lodí vrátane lietadlovej lode USS Ronald Reagan, uviedli americké vojenské zdroje. Väčšina pozorovateľov hodnotí pravdepodobnosť ozbrojeného konfliktu ako nízku. Americkí predstavitelia však uviedli, že sa pripravujú na demonštrácie sily zo strany čínskej armády.

V utorok večer, krátko pred pristátím vojenského lietadla s delegáciou amerických kongresmanov vedenou Pelosiovou, bol najvyšší mrakodrap v Tchaj-peji, Taipei 101, slávnostne nasvietený a objavovali sa na ňom pozdravné posolstvá adresované vysokým predstaviteľom USA.

Pristátie lietadla s Pelosiovou na Taiwane cez internet sledovalo viac ako 708 000 ľudí, uviedol web Flightradar24. Podľa neho sa tak let SPAR19 stal najviac naživo sledovaným v histórii Flightradar24 – systému sledovania lietadiel, ktorý zobrazuje leteckú dopravu na celom svete v reálnom čase.

Čína považuje Taiwan s 23 miliónmi obyvateľov za jednu zo svojich provincií, ktoré sa jej od skončenia čínskej občianskej vojny – v roku 1949 – zatiaľ nepodarilo pripojiť k zvyšku svojho územia.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Nancy Pelosiová