USA chce politikou odstrašovania dosiahnuť denuklearizáciu KĽDR

Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová vyjadrila vo štvrtok - počas svojej návštevy Južnej Kórey - znepokojenie z narastajúceho napätia na Kórejskom polostrove súvisiace s hrozbami zo strany Severnej Kórey.

, 04.08.2022 12:17, aktualizované: 13:12
Nancy Pelosiová / Kim Čin-pchjo / Foto: ,
Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová na tlačovom brífingu s predsedom juhokórejského parlamentu Kim Čin-pchjoom
debata (7)

Pelosiová to uviedla na tlačovom brífingu s predsedom juhokórejského parlamentu Kim Čin-pchjoom. Predsedníčka Snemovne reprezentantov pricestovala do Južnej Kórey v stredu večer z Taiwanu, návštevou ktorého zvýšila napätie medzi USA a Čínou. Peking totiž tento ostrov považuje za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

Taiwan / Čína / Čítajte viac Čína vypálila ponad Taiwan štyri balistické rakety. Tokio: Vážny problém

Úsilie o denuklearizáciu Severnej Kórey a dosiahnutie mieru prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a dialógu je založené na silnej a rozsiahlej metóde odstrašovania zameranej voči KĽDR, píše sa vo vyhlásení Soulu a Washingtonu. Tzv. intenzívnym odstrašovaním pritom Spojené štáty myslia celý rozsah svojich vojenských schopností zameraných na obranu Južnej Kórey vrátane jadrových zbraní.

Pelosiová plánuje vo štvrtok podľa agentúry Jonhap navštíviť aj prísne stráženú hranicu medzi Severnou a Južnou Kóreou. Ak sa tak stane, bude prvým americkým vysokopostaveným činiteľom, ktorý túto oblasť navštívi, odkedy sa tam v roku 2019 exprezident USA Donald Trump stretol so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Nový juhokórejský prezident Jun Sok-jol, ktorý sa funkcie hlavy štáty ujal v máji, posilňuje vojenské spojenectvo s USA. Zaujal čo najtvrdší kurz voči Pchojongjangu a jeho jadrovému programu, pričom pripúšťa aj možnosť preventívnych úderov v prípade bezprostrednej hrozby útoku zo strany Severnej Kórey.

KĽDR kritiku svojho jadrového programu nebude tolerovať

Severná Kórea v reakcii varovala Spojené štáty, že nikdy nebude tolerovať ich kritiku svojho jadrového programu. KĽDR prostredníctvom svojej stálej misie pri Organizácii Spojených národov (OSN) zároveň označila Washington za „najväčšieho šíriteľa jadrových zbraní“.

KĽDR v priebehu tohto roka vykonala už niekoľko raketových testov. Zahraniční experti sa domnievajú, že plánuje vykonať ďalší, v poradí siedmy jadrový test – prvý od roku 2017.

Stála misia KĽDR pri OSN vydala spomínané vyhlásenie v čase, keď sa diplomati z celého sveta stretli v New Yorku na hodnotiacej konferencii Zmluvy o nešírení jadrových zbraní.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na stretnutí vyhlásil, že „KĽDR pokračuje v rozširovaní svojho nezákonného jadrového programu“ a pripravuje sa na uskutočnenie siedmej jadrovej skúšky.

Severná Kórea však uviedla, že od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní odstúpila už pred niekoľkými rokmi a preto žiadna krajina nemôže zasahovať do jej práva na sebaobranu. Z tohto dôvodu "nikdy nebude tolerovať bezdôvodné obviňovanie zo strany Spojených štátov a ich prisluhovačov“ a zasahovanie do svojich suverénnych práv a národných záujmov.

Severokórejský vodca Kim Čong-un koncom júla vyhlásil, že v prípadnom konflikte so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou je pripravený použiť i jadrové zbrane. Obvinil pritom oba štáty, že svojou nepriateľskou politikou, démonizáciou KĽDR a spoločnými vojenskými cvičeniami dostávajú Kórejský polostrov na pokraj vojny.

kim čong-un Čítajte viac Kim pohrozil USA a Južnej Kórei jadrovými zbraňami: Sme na pokraji vojny
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Južná Kórea #denuklearizácia Kórejského polostrova #Nancy Pelosiová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy