Minuteman musí počkať. USA pre Taiwan presunuli test balistickej rakety

Spojené štáty odložili test medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III, aby sa vyhli eskalácii napätia s Pekingom počas čínskych vojenských cvičení v Taiwanskom prielive. Vyplýva to z vyjadrenia amerických predstaviteľov.

04.08.2022 23:22
minuteman Foto:
Na zábere zverejnenom Veliteľstvom vesmírnej a protiraketovej obrany USA je neozbrojená medzikontinentálna balistická raketa Minuteman 3 odpálená počas operačnej skúšky na leteckej základni Vandenberg v Kalifornii v utorok 23. februára 2021.
debata

Informuje o tom britský denník The Guardian s odvolaním sa na americký denník Wall Street Journal (WSJ).

„Ide o dlho plánovaný test, ktorý sa však odkladá, aby sa zabránilo akémukoľvek nedorozumeniu vzhľadom na kroky ČĽR (Čínskej ľudovej republiky) v okolí Taiwanu,“ povedal americký predstaviteľ pre WSJ. Nešpecifikoval však, o koľko sa môže test oneskoriť. Podľa jedného z predstaviteľov to má byť desať dní, napísalo WSJ.

Americká armáda plánovala odpáliť testovanú raketu z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. USA robia takýto test zvyčajne niekoľkokrát do roka na preverenie spoľahlivosti svojich medzikontinen­tálnych balistických rakiet, píše The Guardian.

Agni-V Čítajte viac V Kalifornii testovali medzikontinentálnu balistickú strelu

Washington odložil test rakety Minuteman III aj v marci, aby nevzniklo akékoľvek nedorozumenie v súvislosti s rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina uviesť ruské jadrové sily do stavu pohotovosti.

Čína vo štvrtok spustila vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive, ktoré budú trvať do nedele. Ide o reakciu na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Peking považuje tento samosprávny ostrov za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Taiwan #medzikontinentálná balistická raketa #test rakety
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy