Severná Kórea sa pripravuje na svoj prvý jadrový test od roku 2017

Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok upozornila, že Severná Kórea sa pripravuje na svoj v poradí siedmy jadrový test – prvý od roku 2017. V posledných mesiacoch totiž zaznamenala stavebné práce na podzemnom testovacom zariadení Pchunggje.

05.08.2022 10:30
ICBM / Medzikontinentálna balistická strela /... Foto: ,
debata

„Práce na testovacom zariadení Pchunggje dláždia cestu k ďalším jadrovým testom určeným na vývoj atómových zbraní,“ uvádza sa v utajenom dokumente OSN, časti ktorého boli sprístupnené pre agentúru DPA.

Satelitné zábery oblasti, kde sa zariadenie Pchunggje nachádza, naznačujú, že KĽDR opravuje tamojšiu sieť tunelov a prestavuje časti objektu, ktoré boli zdemolované v roku 2018 počas rokovaní so Spojenými štátmi.

Podľa správy OSN Severná Kórea tiež zvýšila produkciu štiepneho materiálu vo svojom atómovom zariadení Jongbjon.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) pritom upozorňuje na aktivitu v okolí Pchunggje už od júna. Severná Kórea vo štvrtok varovala Spojené štáty, že nikdy nebude tolerovať ich kritiku svojho jadrového programu.

Nancy Pelosiová / Kim Čin-pchjo / Čítajte viac USA chce politikou odstrašovania dosiahnuť denuklearizáciu KĽDR

Severná Kórea doposiaľ vykonala šesť jadrových skúšok. K ich zastaveniu došlo po neočakávanom zlepšení vzťahov medzi Washingtonom a Pchjongjangom. Severokórejský líder Kim Čong-un sa počas tohto obdobia opakovane stretol s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #jadrový test
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy