V populárnom čínskom letovisku uviazlo kvôli covidu vyše 80-tisíc turistov

Viac než 80-tisíc turistov uviazlo v obľúbenom dovolenkovom stredisku San-ja, známom ako "čínsky Havaj". Tamojšie úrady totiž zaviedli prísne obmedzenia v cestovaní v dôsledku vypuknutia epidémie koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

07.08.2022 11:09
debata

V turistami vyhľadávanom meste San-ja s viac než miliónom obyvateľov, ktoré sa nachádza na južnom ostrove Chaj-nan, v nedeľu zaznamenali 483 prípadov ochorenia COVID-19.

Všetky lety smerujúce von z mesta boli cez víkend zrušené a úrady pozastavili aj predaj lístkov na vlaky. Turisti, ktorí chcú mesto opustiť, musia mať negatívnych päť PCR testov v priebehu siedmich dní, uviedli predstavitelia tamojšieho rezortu zdravotníctva.

Všetky hotely v meste dostali požiadavku, aby hosťom ponúkli 50-percentnú zľavu až do obdobia, kým sa cestovné obmedzenia neuvoľnia, oznámili predstavitelia na sobotňajšom brífingu.

Najnovšia epidémia prichádza v čase vrcholu turistickej sezóny v meste San-ja, ktoré je obľúbené najmä medzi surfistami. Všetky zábavné podniky vrátane kúpeľov, karaoke barov a krčiem sú od minulého týždňa zatvorené, no základné služby ako supermarkety a lekárne ponechali úrady otvorené.

Čína je v súčasnosti jedinou ekonomicky významnou krajinou, ktorá sa naďalej pridržiava stratégie nulovej tolerancie voči covidu a zavádza rýchle lockdowny i dlhé karantény. Tieto opatrenia podkopávajú miestny cestovný ruch, konštatuje AFP.

Hranice krajiny takisto zostávajú od začiatku roka 2020 z väčšej časti uzavreté, čo marí aj rozvoj medzinárodného turizmu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #koronavírus #Covid-19