Na likvidácii požiaru v Saskom Švajčiarsku pracuje 800 hasičov

Približne 800 nemeckých hasičov bojuje s rozsiahlym lesným požiarom v Národnom parku Saské Švajčiarsko, avšak bez výraznejšieho zlepšenia situácie. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra DPA.

08.08.2022 13:44
debata

„Požiar je v kontrolovateľnej oblasti, ale plamene stále vychádzajú zo zeme. Vysoké teploty okolo 30 stupňov Celzia si vyžadujú takýto počet pracovníkov, pretože ide o veľmi náročnú fyzickú prácu,“ uviedli miestne úrady.

Suchú a tvrdú pôdu treba prekopávať motykami a lopatami, aby sa dalo bojovať s ohniskami žeravých uhlíkov. Za súčasného stavu bude operácia pokračovať na tejto úrovni minimálne do konca týždňa.

Účinné je používanie kruhových postrekovačov, ktoré zavlažujú väčšiu plochu a potláčajú plamene, ale tie sa dajú inštalovať len na čistinách.

Silné slnečné žiarenie spôsobuje, že sa voda rýchlo odparuje a nemusí preniknúť dostatočne hlboko do vrstiev pôdy. Podľa Nemeckej meteorologickej služby (DWD) sa počas celého nadchádzajúceho týždňa neočakávajú v zasiahnutej oblasti dažďové zrážky.

Okrem toho sa hasiči stále usilujú zlikvidovať požiar v lese Grunewald v hlavnom meste Berlín, ktorý vypukol pred štyrmi dňami v dôsledku výbuchu na neďalekej policajnej lokalite určenej na zneškodňovanie munície.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #horúčavy #požiar #Saské Švajčiarsko