Španielsko to skúsi po koľajniciach. Po ukrajinské obilie poslalo vlak

Španielsko spustilo pilotný projekt, ktorého cieľom je preskúmať možnosti dovozu ukrajinského obilia prostredníctvom nákladnej železničnej dopravy ako alternatívy k námornej doprave, ktorá je obmedzená v dôsledku vojny. Informuje o tom stredu agentúra AFP.

10.08.2022 22:10
ukrajina Foto: ,
Bociany kráčajú pred kombajnmi na pšeničnom poli v dedine Zghurivka na Ukrajine v utorok 9. augusta 2022. Pred vojnou bola Ukrajina vnímaná ako „svetový kôš chleba“, ktorý vyváža 4,5 milióna ton poľnohospodárskych produktov mesačne prostredníctvom svojich prístavov.
debata (9)

V rámci projektu vyrazil v utorok večer z Madridu prvý nákladný vlak španielskej železničnej spoločnosti Renfe pozostávajúci z 25 kontajnerov dlhých 12 metrov. Smeruje do poľského mesta Chelm ležiaceho pri hraniciach s Ukrajinou, informovalo španielske ministerstvo dopravy.

Po absolvovaní tejto 2400-kilometrovej cesty doň v Chelme naložia 600 ton obilia z Ukrajiny a začiatkom septembra sa vydá na spiatočnú cestu do Barcelony. „Toto je pilotný projekt… na demonštráciu technickej a ekonomickej životaschopnosti prepravy obilia európskou železničnou sieťou z Lodže v Poľsku do Barcelony,“ uviedlo španielske ministerstvo dopravy.

vojna na ukrajine, obilie, pšenica Čítajte viac Pre ukrajinskú pšenicu dokázali vraždiť

V dôsledku ruskej invázie uviazlo v ukrajinských čiernomorských prístavoch okolo 25 miliónov ton pšenice a ďalších obilnín. Vojna na Ukrajine tiež spôsobila globálny nárast cien potravín a vyvolala obavy z hroziaceho hladu a politickej nestability v rozvojových krajinách.

Ukrajina a Rusko napokon separátne podpísali 22. júla s Tureckom a OSN prelomovú dohodu zameranú na ukončenie ruskej blokády a umožnenie opätovného vývozu obilia z troch ukrajinských čiernomorských prístavov, z ktorých odvtedy vyplávalo dovedna 12 lodí.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #Ukrajina #železničná doprava #vojna na Ukrajine