Hasiči v Českom Švajčiarsku po 20 dňoch uhasili rozsiahly požiar

V Národnom parku České Švajčiarsko po 20 dňoch uhasili rozsiahly požiar lesného porastu. Správe národného parku v piatok popoludní odovzdali posledné uhasené úseky. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe informácií zverejnených Hasičským záchranným zborom (HZS) Úsťanského kraja na sociálnej sieti.

, 12.08.2022 13:50, aktualizované: 17:22
debata (1)

Hasiči vyhlásili požiar za zlikvidovaný, čo podľa riaditeľa HZS ČR Vladimíra Vlčka znamená, že na mieste sa už nenachádza žiadne viditeľné plamenné ohnisko. „Nasleduje fáza takzvanej technologickej pomoci, ktorú koordinuje štáb HZS Úsťanského kraja,“ spresnili ďalší postup hasiči.

Slováci pomáhali 18 dní

Slovenskí hasiči sa majú v sobotu 13. augusta vrátiť z Českej republiky, kde s požiarom v Českom Švajčiarku 18 dní bojovali. Ako informovalo Prezídium hasičského a záchranného zboru, ide o najdlhšie trvajúcu zahraničnú pomoc, na ktorú boli hasiči vyslaní. V boji s požiarom im pomáhala aj posádka vrtuľníka Mi-171 z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra.

„Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na českú žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu," pripomenulo Prezídium HaZZ. Dodalo, že modul pozemného hasenia je financovaný z projektu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Šesťtisíc hasičov

Na oblasť v národnom parku bude niekoľko týždňov dozerať 22 dobrovoľných jednotiek, teda 72 hasičov s 35 kusmi techniky. Pre prípad okamžitého zásahu bude na mieste aj 40 profesionálnych hasičov.

V piatok sa skončil aj zásah vrtuľníkov. „Za 20 dní sme v Hřensku zhodili takmer 3000 bambivakov,“ napísala na Twitteri Letecká služba českej polície s tým, že ide o takmer tri milióny litrov vody. S hasením požiaru pomáhala aj česká armáda, ktorá uviedla, že na požiarisko zhodila 4000 ton vody.

„Veľká vďaka všetkým vám, čo ste v tom boli celú dobu s nami, pomáhali nám alebo len držali palce,“ napísali na Twitteri hasiči.

Pri hasení požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko sa vystriedalo viac ako 6000 hasičov a 400 kusov techniky. Na mieste pomáhali aj vrtuľníky zo Slovenska, Poľska a Nemecka. Do hasiacich prác sa zapojili aj lietadlá z Talianska a Švédska. V národnom parku na severozápade Česka začalo horieť 24. júla pravdepodobne ľudským zavinením. Príčinu požiaru vyšetrujú.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #horúčavy #požiar #České švajčiarsko
Flowers