Detská obrna sa šíri New Yorkom, nakazených môžu byť stovky

Vírus detskej obrny, ktorý sa našiel v odpadovej vode v New Yorku, naznačuje, že toto ochorenie sa lokálne šíri medzi nezaočkovanými ľuďmi. V piatok to uviedol tamojší úrad verejného zdravotníctva, informuje agentúra AP.

12.08.2022 19:17
detská obrna Foto:
Na snímke z mikroskopu z roku 1964, ktorú sprístupnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), je poškodenie ľudskej miechy vírusom detskej obrny.
debata (6)

Štátna komisárka pre zdravotníctvo Mary Bassettová uviedla, že prítomnosť vírusu obrny v newyorskej odpadovej vode je znepokojujúca, no nie prekvapujúca.

„Nebezpečenstvo pre Newyorčanov naozaj existuje, no brániť sa proti nemu je veľmi jednoduché – stačí sa dať proti obrne zaočkovať,“ uviedol úrad verejného zdravotníctva vo vyhlásení.

V Spojených štátoch 21. júla potvrdili prvý prípad nákazy detskou obrnou za posledné desaťročie. Na toto ochorenie bola pozitívne testovaná nezaočkovaná dospelá osoba z Rocklandu na predmestí New Yorku. Vírus detskej obrny bol však v odpadových vodách na predmestí prítomný už mesiac predtým.

Možno už stovky nakazených

Podľa miestnych predstaviteľov je možné, že v New Yorku sa vírusom detskej obrny už nakazili stovky ľudí, no ešte o tom nevedia, píše AP.

kanalizácia, dom, bývanie, reality Čítajte viac Vo vzorkách odpadovej vody v Londýne našli vírus detskej obrny

Detská obrna je nákazlivá choroba, ktorá postihuje najmä deti. Napáda miechu, môže vyústiť do ochrnutia a často končí smrťou. Poliovírus, ktorý ochorenie spôsobuje, sa často prenáša kontaminovanou­ vodou.

V USA je vakcína proti poliovírusu dostupná od roku 1955. Vďaka nej klesol v 60. rokoch počet prípadov na menej než 100 ročne a v 70. rokoch na menej ako desať za rok, uvádza Centrum pro kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). V roku 1979 bol tento vírus v USA eliminovaný, prestal sa teda bežne šíriť, hoci ojedinelé prípady zaznamenali v rokoch 1993 a 2013.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #New York #detská obrna
Flowers