Rushdie je po útoku a operácii na ventilátore, zrejme príde o oko

Britský spisovateľ Salman Rushdie, ktorý sa v piatok počas svojej prednášky v New Yorku stal terčom útoku, je po niekoľkohodinovej operácii napojený na ventilátor a nie je schopný komunikovať, informovala agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia Rushdieho agenta.

13.08.2022 07:11
debata (9)

„Správy nie sú dobré,“ vyhlásil Rushdieho knižný agent Andrew Wylie. „Salman pravdepodobne príde o oko, nervy na jeho ruke boli prerušené a bodnutie poškodilo i pečeň,“ uviedol.

Počas Rushdieho prednášky v piatok v New Yorku vybehol na pódium muž a bodol ho do krku a do trupu. Prekvapení účastníci podujatia pomohli odtrhnúť muža od Rushdieho, ktorý spadol na zem. Príslušník štátnej polície v New Yorku, ktorý mal na starosti bezpečnosť podujatia, útočníka zatkol. Polícia identifikovala podozrivého ako Hadiho Matara, 24-ročného muža z Fairview v štáte New Jersey, ktorý si kúpil vstupenku na podujatie.

Rushdieho po útoku previezli vrtuľníkom do nemocnice. Útok naňho už odsúdili spisovatelia a politici po celom svete ako útok na slobodu slova a prejavu.

Salman Rushdie Čítajte viac Spisovateľa Rushdieho pobodali v New Yorku, útočníka zadržali

Rushdie sa stal na celom svete známym svojim štvrtým románom Satanské verše, vydanom v roku 1988. Román vyvolal najmä v moslimských krajinách vlnu protestov.

Kampaň proti Rushdieho románu vyústila až do situácie, keď iránsky duchovný vodca ajatolláh Rúholláh Músaví Chomejní vydal v roku 1989 náboženský dekrét – fatvu – kvôli znevažovaniu islamu, ktorého sa mal Rushdie v románe dopustiť. Podľa fatvy má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť. Rushdie sa tak musel od tohto momentu ukrývať a meniť miesto svojho pobytu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Salman Rushdie
Flowers