Počas pandémie sa dosadil na päť ministerských postov. Austrálsky expremiér svoje kroky obhajuje

Bývalý austrálsky premiér Scott Morrison v stredu vyhlásil, že sám seba počas pandémie dosadil na päť ministerských pozícii preto, lebo údajne "kormidloval loď uprostred búrky". Odmietol sa tiež vzdať svojho mandátu v parlamente. TASR správu prevzala z agentúry Reuters a denníka The Guardian.

17.08.2022 09:35
Scott Morrison Foto: ,
Bývalý austrálsky premiér Scott Morrison
debata (11)

Predseda austrálskej vlády Anthony Albanese informoval, že Morrison sa počas pandémie vymenoval okrem iného za ministra vnútra, financií či zdravotníctva bez toho, aby o tom informoval svojich kolegov, parlament či voličov. Až tri z piatich ministerstiev však až do minulého týždňa, keď sa škandál prevalil, netušili, že v skutočnosti stál na ich čele Morrison.

„Kormidloval som loď uprostred búrky,“ obhajoval na tlačovej konferencii bývalý premiér svoje konanie. Dodal, že iba on „ako predseda vlády a nikto iný“ mohol „skutočne pochopiť váhu zodpovednosti, ktorá bola na jeho pleciach“.

Morrison tiež uviedol, že jednotlivé ministerstvá o svojom vymenovaní neinformoval preto, lebo „svoje právomoci chcel aj tak využiť len v prípade núdze“. Miestne médiá v pondelok oznámili, že Morrison ako minister financií využil svoje právomoci na zastavenie plynárskeho projektu pri pobreží Sydney. Morrison v tejto súvislosti s vyhlásil, že so svojím rozhodnutím je „veľmi spokojný“.

Albanese v reakcii na Morrisonovu tlačovú konferenciu uviedol, že bývalý premiér „v podstate zdemoloval (austrálsky) demokratický systém“. V pondelok tiež povedal, že niečo také by bolo na smiech, keby nešlo o demokratickú krajinu.

Morrison bol premiérom od roku 2018. Jeho konzervatívna koalícia Liberálnej strany (LP) vládla tri trojročné volebné obdobia po sebe. V máji ho v parlamentných voľbách porazila Austrálska strana práce (ALP) na čele s Anthonym Albanesem.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #Scott Morrison