Scholz: NATO pre Rusko nikdy nebolo hrozbou. Putin rozpútal vojnu z absolútne absurdných dôvodov

Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu počas dňa otvorených dverí vlády v Berlíne vyhlásil, že Severoatlantická aliancia nebola pre Rusko nikdy hrozbou a šéf Kremľa Vladimir Putin rozpútal vojnu na Ukrajine z "absolútne absurdných" dôvodov. TASR informuje na základe správy agentúry DPA a denníka Die Welt.

21.08.2022 17:10 , aktualizované: 22:15
Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz
debata (438)

Scholz vyhlásil, že Putin vojnu na Ukrajine plánoval dlho vopred. „Toto je vojna, ktorú začal Putin, ktorú začalo Rusko, a síce s jasným úmyslom ovládnuť svojho suseda (Ukrajinu),“ povedal Scholz. Dodal, že v súčasnosti ide Moskve o ovládnutie oblastí na východe Ukrajiny, avšak nie je podľa neho isté, že ruské sily svoju agresiu potom zastavia. V tejto súvislosti poznamenal, že poľavenie v odpore proti ofenzíve by nebolo rozumnou stratégiou.

Šéf nemeckej vlády dôrazne odmietol tvrdenia Moskvy, že členské krajiny NATO sa pred vypuknutím vojny nestarali o bezpečnostné záujmy Ruska. Zdôraznil tiež, že aj po viac než pol roku trvajúcej invázie je nutné zaistiť, aby nedošlo k ďalšej eskalácii konfliktu. Putin nesmie ovládnuť ostatné krajiny a nanovo načrtávať ich hranice, uviedol.

Scholz ruského prezidenta Putina pred začiatkom ofenzívy na Ukrajine podľa vlastných slov ubezpečoval, že Ukrajina v najbližších 30 rokoch do NATO nevstúpi. Predseda vlády v Berlíne dodal, že Putin však nechce akceptovať liberálnu, otvorenú spoločnosť v Európe. Údajne mu napríklad tvrdil, že Bielorusko a Ukrajina by nemali byť samostatnými štátmi.

Dialóg s Putinom však Scholz napriek všetkému podľa vlastných slov ukončiť nemieni. Dôležité je podľa neho nenechať sa zastrašiť.

Vyzlečené aktivistky

Pred nemeckým kancelárom Scholzom sa v nedeľu počas dňa otvorených dverí v sídle nemeckej vlády vyzliekli dve ženy, nápisom na hrudi žiadali zavedenie embarga na dovoz ruského plynu. Sankcie proti Rusku, vrátane tých na obmedzenie dovozu surovín, sú súčasťou reakcie Západu na napadnutie Ukrajiny Ruskom. O incidente informoval server News in Germany, píše ČTK.

Scholz v záhrade kancelárstva diskutoval s návštevníkmi. Ženy ho požiadali o spoločnú fotografiu a keď stál kancelár medzi nimi, tak sa vyzliekli. Na situáciu pohotovo zareagovala ochranka a odviedla ich.

Dve vyzlečené aktivistky stoja vedľa nemeckého... Foto: TASR/AP, Michael Sohn
Nemecko Scholz protest aktivistky Dve vyzlečené aktivistky stoja vedľa nemeckého kancelára Olafa Scholza a protestujú proti dovozu ruského plynu počas dňa otvorených dverí v sídle nemeckej vlády 21. augusta 2022 v Berlíne.

Nemecko doteraz nezaviedlo embargo na dovoz ruského plynu a v krajine sa vedie debata, ako nahradiť suroviny z Ruska pred blížiacou sa zimou. Kým minister hospodárstva za Zelených Robert Habeck dnes odmietol myšlienku predĺženia životnosti posledných troch nemeckých jadrových elektrární, minister financií Christian Lindner z liberálnych slobodných demokratov (FDP) uviedol, že jadrové elektrárne sú lepšie ako uhoľné.

Scholz počas nedeľnej verejnej debaty pripomenul rôzne snahy Berlína o nájdenie alternatívnych zdrojov energie, vrátane terminálu na skvapalnený zemný plyn, ktorý by mohol byť uvedený do prevádzky na začiatku roka 2023, píše AFP.

438 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Olaf Scholz