Príliš dlho sme tolerovali ruskú agresiu, povedal českým diplomatom Fiala

Musíme zaistiť, aby to nebol Kremeľ, kto si bude diktovať podmienky mieru a pravidlá medzinárodných vzťahov. Apeloval premiér Petr Fiala v stredu na porade českých diplomatov v Černínskom paláci, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

22.08.2022 12:08
petr fiala Foto:
debata (88)

„Príliš dlho sme agresívne správanie ruského režimu tolerovali, ospravedlňovali, prehliadali,“ uviedol Fiala s tým, že tlak na Rusko musí pokračovať. Pripomenul, že o dva dni uplynie polrok odvtedy, čo Rusko vtrhlo na územie Ukrajiny.

„Pretože je úplne zrejmé, kto je v tomto konflikte v práve, je naša pozícia jasná. V prvom rade musíme pomôcť Ukrajine, aby tento konflikt prečkala s čo najmenšími stratami a aby nakoniec zvíťazila,“ zopakoval premiér pozíciu Česka. Širším záujmom Českej republiky podľa neho je, aby bol ruský imperializmus zastavený.

Fiala pripomenul, že české predsedníctvo EÚ reagovalo na aktuálnu situáciu a medzi hlavné témy zaradilo aj povojnovú obnovu Ukrajiny či dodávky energetických surovín. Na zvládnutie týchto kríz je nevyhnutná jednota a súdržnosť európskych krajín, ktorú má podporiť aj pripravovaný neformálny summit v Prahe.

Za kľúčový problém pre Európu označil Fiala oblasť energetiky. Podľa neho môžu byť dodávky plynu v nasledujúcich mesiacoch opäť prerušované. Diplomatov preto vyzval, aby hľadali možnosti, ako Česku pomôcť napríklad v oblasti investícií či spolupráce vo výskume iných energetických zdrojov.

Na porade českých diplomatov hovoril Fiala aj o spolupráci v rámci EÚ a NATO, spojenectve západných demokratických krajín a existencii spravodlivého globálneho prostredia. Upozornil, že medzinárodný poriadok má v súčasnosti dvoch významných nepriateľov, ktorými sú Rusko a Čína.

Vedúci zastupiteľských úradov Česka v zahraničí sa stretli na pravidelnej porade v sídle českého ministerstva zahraničných vecí v Černínskom paláci. Zaoberajú sa najmä bezpečnostnými otázkami súvisiacimi s ruskou inváziou na Ukrajine či energetickou krízou. Stretnutie potrvá do stredy.

88 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #energetika #Petr Fiala #vojna na Ukrajine