Belgicko hlási prvú obeť opičích kiahní, v Európe tretiu

Belgicko zaznamenalo prvé úmrtie pacienta, ktorý sa nakazil opičími kiahňami. Ide v poradí o tretie úmrtie v Európe na túto chorobu, uviedli viaceré belgické médiá s odkazom na aktualizované údaje Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano. Informuje o tom spravodajca TASR.

01.09.2022 18:40
opičie kiahne Foto: ,
Vakcína proti opičím kiahňam.
debata (7)

Televízna stanica RTL Info v tejto súvislosti spresnila, že zosnulý pacient mal aj ďalšie zdravotné problémy.

Do pondelka (29. 8.) v Belgicku diagnostikovali 706 prípadov opičích kiahní a Sciensano uviedol, že počet nových infekcií tejto choroby klesá. Aj v Belgicku tvoria väčšinu infikovaných muži – 699 zo 703 prípadov, pri ktorých je známe pohlavie – a väčšina z nich pochádza z homosexuálnych komunít. Zo 617 pacientov, o ktorých mali úrady dostupné informácie, bolo 32 hospitalizo­vaných.

Vyše 50-tisíc prípadov

Európa a Spojené štáty sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ohniskami tejto choroby, pri ktorej vo svete zaznamenali 50 496 prípadov a 16 úmrtí.

Podľa RTL Info sa od budúceho týždňa rozšíri preventívne očkovanie proti opičím kiahňam, a to aj vďaka tomu, že federálne ministerstvo zdravotníctva povolilo intradermálne očkovanie, nielen intramuskulárne.

Opičie kiahne Čítajte viac Epidémia opičích kiahní v Európe sa spomaľuje, tvrdí WHO

Intradermálna injekcia umožňuje použiť iba jednu pätinu očkovacej dávky, ale vyžaduje si aj druhú injekciu o niekoľko týždňov neskôr. Vďaka úprave očkovacej metódy, ako aj „pôžičke“ 1500 dodatočných vakcín z Holandska bude Belgicko schopné očkovať ľudí proti opičím kiahňam v širšom meradle.

Prioritnou cieľovou skupinou na preventívne očkovanie sú muži, ktorí mali pohlavný styk s inými mužmi, a tí sa už nebudú musieť preukázať potvrdením o dvoch pohlavných prenosných chorobách, postačí im aj jedno potvrdenie. A to bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú nosičmi vírusu AIDS (HIV pozitívni), alebo či dodržiavajú preventívnu terapiu. K cieľovej skupine sa pridávajú ženy, ktoré sú nositeľkami vírusu AIDS alebo podstupujú liečbu na prevenciu infekcie HIV.

Do 30. augusta v Belgicku podali 1 565 vakcín z celkovo 3 220 dostupných.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Belgicko #opičie kiahne