OSN v správe neželanej Pekingom: Čína na Ujguroch pácha zločiny proti ľudskosti

Organizácia Spojených národov (OSN) upozornila na možné "zločiny proti ľudskosti" v západočínskom regióne Sin-ťiang. Uvádza sa to v dlho očakávanej správe, ktorú len niekoľko minút pred svojím odchodom z úradu zverejnila dosluhujúca vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Urobila to napriek tomu, že Peking si vydanie tejto správy neželal, informovali agentúry AFP a AP.

01.09.2022 20:21
Sin-ťiang, čína Foto:
Na archívnej snímke z 20. marca 2021 čínsky prezident Si Ťin-pching máva na bilborde so sloganom v okrese Jarkent, v regióne Sin-ťiang na severozápade Číny.
debata (4)

„Rozsah svojvoľného a diskriminačného zadržiavania príslušníkov ujgurskej menšiny a ďalších prevažne moslimských skupín obyvateľstva, ktorých individuálne aj kolektívne základné práva sú obmedzované, sa už môže rovnať zločinom porušujúcim medzinárodné právo, predovšetkým zločinom proti ľudskosti,“ píše Bacheletová.

Správa vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby bezodkladne reagovalo na obvinenia z mučenia a ďalšieho porušovania ľudských práv v rámci politiky čínskej vlády, zameranej na odstránenie terorizmu.

Nevyhovela čínskym výzvam

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Bacheletová nevyhovela čínskym výzvam, aby jej úrad nezverejnil správu, ktorú vypracovala po osobnej májovej návšteve Sin-ťiangu. Peking tvrdí, že správa je súčasťou kampane Západu, ktorá má poškodiť povesť Číny.

Správa, ktorá bola podľa západných diplomatov a predstaviteľov OSN takmer hotová už celé mesiace, bola zverejnená len niekoľko minút pred koncom štvorročného funkčného obdobia Bacheletovej. Neočakávalo sa, že správa prinesie prevratné nové zistenia, ktoré by sa odlišovali od informácií nezávislých skupín na ochranu ľudských práv a novinárov – tí už dlhé roky dokumentujú prípady porušovania ľudských práv v Sin-ťiangu.

Bacheletovej správa je však vydaná so súhlasom OSN a členských štátov, ktoré organizáciu tvoria.

Čína po zverejnení správy kritizovala OSN a uviedla, že ide o „politický nástroj“ voči Pekingu, ktorý je údajne súčasťou stratégie Západu na to, aby pomocou Sin-ťiangu kontroloval Čínu. „Takzvaná zlomová správa, akú spomínate, je naplánovaná a vytvorená v prvom rade Spojenými štátmi a ďalšími západnými silami. Je absolútne nezákonná a neplatná," povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.

Li-ťien pritom ešte na stredajšej tlačovej konferencii ešte počas dňa označil správu za „frašku“ a vyjadril nádej, že Bacheletová ju nezverejní. „Rozhodne sa staviame proti vydaniu tzv. Sin-ťianskej správy úradom vysokej komisárky OSN pre ľudské práva,“ uviedol Čao.

Čína - autonómne policajné autá Čítajte viac Čína nasadila 'špiónske' autá bez policajtov. Sledovať budú Ujgurov

V súvislosti s obvineniami týkajúcimi sa porušovania ľudských práv v čínskom regióne Sin-ťiang bol na Bacheletovú dlhodobo vyvíjaný tlak, aby situáciu prešetrila a zverejnila dlho odkladanú správu o tamojšej situácii v oblasti ľudských práv.

Peking je obviňovaný z toho, že násilne v tomto regióne zadržiava viac ako milión moslimských Ujgurov a príslušníkov iných moslimských menšín v prevýchovných táboroch a väzniciach. Čína obvinenia popiera a dlhodobo tvrdí, že v Sin-ťiangu prevádzkuje strediská odborného vzdelávania na boj proti extrémizmu a terorizmu. Bývalí zadržiavaní však opísali tieto „strediská“ ako brutálne.

Niektoré štáty vrátane USA obviňujú Peking z páchania genocídy v Sin-ťiangu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #OSN #Ujguri #zločiny proti ľudskosti