Pravoslávna cirkev v Srbsku podporila zákaz podujatia LGBTI EuroPride

Hlavný predstaviteľ srbskej pravoslávnej cirkvi v utorok podporil zákaz podujatia EuroPride na podporu komunity LGBTI, ktoré sa má uskutočniť na budúci týždeň v Belehrade. Podľa patriarchu Porfirija táto téma ohrozuje tradičné hodnoty Srbska. TASR správu prevzala z agentúry AP.

07.09.2022 08:02
debata (5)

Patriarcha zverejnil video so svojím vyjadrením v čase, keď miestne úrady oznámili, že EuroPride je zrušený pre obavy z možných útokov pravicových extrémistov. Vyslúžilo si to medzinárodnú kritiku a v Srbsku vyvolalo búrlivú odozvu.

Podľa patriarchu Porfirija je zrušenie EuroPridu „správne a oprávnené“. Dodal tiež, že táto téma bola Srbom „umelo nanútená a je úplne v protiklade s hodnotovým systémom srbského národa“.

Organizátori EuroPridu si Belehrad pre túto každoročnú akciu vybrali pred tromi rokmi. V tom čase bolo ich rozhodnutie vnímané ako veľký pokrok, keďže Srbsko je tradične konzervatívna krajina a pravoslávna cirkev má značný vplyv na spoločnosť.

Srbsko sa uchádza o členstvo v Európskej únii a preto sa zaviazalo posilniť práva komunity LGBTI. V krajine sa už uskutočnilo niekoľko dúhových pochodov, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Plánovaný EuroPride však vyvolal silné protesty proruských skupín.

Zástupca organizátorov Goran Miletič uviedol, že o konaní EuroPridu stále rokujú so srbskou vládou. Na akcii, ktorá by mala zahŕňať dúhový pochod a niekoľko open-air koncertov, sa plánujú zúčastniť i viacerí predstavitelia EÚ. Zrušenie zákazu podporil aj minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #EuroPride #LGBTI+