Gambia stopla používanie sirupu na báze paracetamolu po úmrtí 28 detí

Gambijské ministerstvo zdravotníctva požiadalo nemocnice, aby prestali používať sirup na báze paracetamolu. Došlo k tomu po tom, ako v tejto krajine zomrelo na zlyhanie obličiek prinajmenšom 28 detí.

10.09.2022 08:02
debata (3)

„Máme (dostatočné) klinické dôkazy na to, aby sme podozrievali, že sirup na báze paracetamolu môže byť jedným z vinníkov (úmrtí),“ povedal v piatok agentúre AFP Mustapha Bittaye, šéf zdravotníckych služieb v Gambii. „Našim zamestnancom radíme, aké lieky majú podávať, kým dôjde k ukončeniu vyšetrovania,“ do­dal.

V liste, ktorý Bittaye zaslal tento týždeň šéfom regionálnych zdravotníckych úradov, ako aj konkrétnych nemocníc a kliník, uviedol ako ďalšiu možnú príčinu úmrtí detí baktériu E. coli. Vyzval ich, aby v zdravotníckych zariadeniach podporovali umývanie rúk a odporučil im, aby zmienený sirup nahradili tabletkami s paracetamolom.

Prinajmenšom 28 detí už zomrelo na akútne zlyhanie obličiek. Išlo o deti vo veku päť mesiacov až štyri roky. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo vo svojej správe už 8. augusta, pričom neuviedlo, kedy k zmieneným úmrtiam došlo. Incidenty začali príslušné úrady vyšetrovať 19. júla.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #gambia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy