Pokračovanie článku: Okolo rakvy s kráľovnou Alžbetou v Edinburghu za deň prešlo 26-tisíc ľudí

Rakvu zosnulej Alžbety II. previezli do Edinburghu a sprístupnili verejnosti

Rakvu so zosnulou kráľovnou Alžbetou II. vystavili večer so štátnymi poctami v Katedrále svätého Egídia v Edinburgu, informujú stanice BBC a Sky News.

Verejnosť sa počas najbližšieho dňa môže prísť do katedrály rozlúčiť s panovníčkou. Rakvu v utorok popoludní prevezú letecky do Londýna. Pred katedrálou sa už od rána tvoril rad ľudí, ktorí panovníčke prišli vzdať poslednú úctu. Katedrála svätého Egídia bude otvorená celú noc; jeden z jej správcov však pre Sky News povedal, že dostať sa dovnútra sa nemusí podariť všetkých čakajúcim.

Na snímke zľava Sophie, grófka z Wessexu,...
 Pohrebný voz preváža rakvu s pozostatkami...
+9Potomkovia Alžbety II. - britský kráľ Karol...

Alžbetine pozostatky do gotického chrámu v centre Edinburghu previezli v pondelok popoludní zo zámku Holyrood, ktorý je oficiálnym sídlom britských panovníkov v Škótsku, po ulici Royal Mile do katedrály. Pozdĺž ulice sa zhromaždili tisíce ľudí, píše AP. V katedrále sa uskutočnila približne hodinová bohoslužba.

V sprievode za rakvou kráčal jej najstarší syn, nový kráľ Karol III., a jeho traja súrodenci – princezná Anna a princovia Andrew a Edward. Manželka Karola III. – v súčasnosti kráľovná manželka Kamila – a manželka princa Andrewa Sophie, grófka z Wessexu, sa viezli v aute za kráčajúcu päticou, píše BBC.

Karol III. sa v pondelok pred vystúpením v škótskom parlamente stretol so škótskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou. Tá v priestoroch parlamentu prečítala sústrastný prejav, v ktorom zosnulú kráľovnú nazvala v prudko sa meniacich časoch „veľkou stálicou -kotvou nášho národa“. Karol III. následne formálne potvrdil prenos titulov, ktoré mu patria v Škótsku, na svojho staršieho syna princa Williama.

kráľ Karol III. Čítajte viac Kráľ Karol III. prvýkrát prehovoril v parlamente. Chce slúžiť krajine po vzore svojej matky
4 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Edinburgh #kráľ Karol III.