Oznámila to predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, informuje agentúra DPA. „Vieme, že covid stále predstavuje hrozbu," napísala na Twitteri von der Leyenová. „Preto sme schválili vakcínu Pfizer/BioNTEch proti súčasným variantom – v nadväznosti na odporúčanie EMA,“ dodala. Očkovanie je podľa nej stále najlepší spôsob, ako sa chrániť pred ochorením COVID-19.
Novú vakcínu už skôr v pondelok odporučila na schválenie Európska agentúra pre lieky (EMA). Konzorcium farmaceutických spoločností Pfizer/BioNTech požiadalo o jej schválenie ešte 26. augusta.
Európska komisia a EMA začiatkom septembra schválili na použitie prvé dve vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 prispôsobené na variant omikron. Očkovacia látka odobrená v pondelok sa zameriava aj na subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Ide o prispôsobenú vakcínu Comirnaty, ktorá využíva technológiu mRNA, a je určená pre osoby nad 12 rokov, ktoré už majú základné očkovanie proti covidu.
Pondelkové odporúčanie rozšíri množstvo dostupných vakcín na ochranu pred ochorením COVID-19, píše EMA. Pandémia koronavírusu ešte stále trvá a počas zimného obdobia sa očakávajú nové vlny nákazy, dodáva tento úrad so sídlom Holandsku.
Čítajte viac KĽDR plánuje spustiť očkovanie proti "horúčke", odkiaľ získala vakcíny nevednoAudítori: Treba sa poučiť z obstarávania vakcín
Spôsob, akým prebiehal v EÚ proces obstarávania vakcín proti COVID-19, nebol dostatočne posúdený. Uviedol to Európsky dvor audítorov (EDA) v správe zverejnenej v pondelok.
Audítori vo svojej správe uviedli, že centrálny systém EÚ na obstarávanie vakcín umožnil vytvorenie diverzifikovaného počiatočného portfólia možných vakcín a zaobstaranie dostatočného počtu dávok vakcín proti COVID-19.
EÚ však začala kupovať vakcíny neskôr ako Spojené kráľovstvo a USA, a keď začiatkom roku 2021 došlo k výpadkom dodávok, ukázalo sa, že väčšina zmlúv podpísaných Európskou komisiou (EK) neobsahovala osobitné ustanovenia na riešenie prerušenia dodávok.
Čítajte viac Vakcínam od Moderny sa skončila záruka. Čo s nimi?Audítori dospeli k záveru, že proces obstarávania proticovidových vakcín nebol dostatočne posúdený. Podľa ich správy EK zatiaľ nepreskúmala a ani neporovnala svoj postup s inými stranami s cieľom vyvodiť ponaučenia do budúcnosti a ani v súčasnosti neplánuje otestovať svoj systém obstarávania v kontexte pandémie prostredníctvom záťažových testov.
Zmluvy za 71 miliárd eur
„Otázka, či eurokomisia a členské štáty obstarávali vakcíny proti ochoreniu COVID-19 účinne, je relevantná. Vakcíny zohrávali v reakcii na pandémiu rozhodujúcu úlohu a EÚ bola do ich obstarávania zapojená bezprecedentným spôsobom. Ďalším dôvodom boli výdavky. Naše zistenia majú prispieť k prebiehajúcemu rozvoju kapacít EÚ v oblasti pripravenosti a reakcie na pandémiu,“ opísala situáciu Joëlle Elvingerová, členka EDA zodpovedná za tento audit.
Čítajte viac Očkovacia dilema. Dáme sa opäť masívne očkovať?Európska komisia v mene členských krajín do novembra 2021 podpísala zmluvy v hodnote 71 miliárd eur na nákup až 4,6 miliardy dávok vakcín. Väčšina zmlúv mala formu predbežnej kúpnej zmluvy, pri ktorej EK znášala riziko spojené s vývojom vakcíny spolu s ich výrobcami a podporovala prípravu výrobných kapacít prostredníctvom zálohových platieb z rozpočtu EÚ.
Na stole aj žaloba
Po rokovaniach nasledoval postup obstarávania. EÚ zabezpečila dostatočný počet dávok na zaočkovanie minimálne 70 percent dospelej populácie do konca leta 2021, hoci v prvej polovici roka 2021 zaznamenala pri dvoch výrobcoch problémy s výpadkami dodávok.
Čítajte viac Farmafirmy sa žalujú pre patent na vakcínu proti coviduKomisia mohla výrobcov zažalovať a v jednom prípade to aj urobila. Podľa audítorov však vyjednávači EÚ až po podpísaní väčšiny zmlúv začali analyzovať problémy vo výrobnom a v dodávateľskom reťazci, ku ktorým dochádzalo pri výrobe vakcín.
Podmienky zmlúv prešli časom určitým vývojom a zmluvy, ktoré boli podpísané v roku 2021, už obsahovali dôraznejšie ustanovenia o harmonograme dodávok a mieste výroby, ako zmluvy z roku 2020.