Kremeľ zrušil spravodajskú stránku najprominentnejšiemu ruskému denníku

Rusko zrušilo najprominentnejšiemu denníku v krajine Novaja gazeta právo na internetovú publikačnú činnosť. Uštedrilo tým ďalší úder už aj tak okliešteným médiám, ktorým v súčasnosti dominuje štátom kontrolovaná tlač.

15.09.2022 17:20
Novaja gazeta Foto:
debata (38)

„Najvyšší súd Ruskej federácie nariadil, aby webová stránka Novej gazety zastavila svoju činnosť ako masmédium,“ oznámili redaktori novín na sociálnej sieti.

Novinári vysvetlili, že toto súdne rozhodnutie prišlo po tom, čo oň požiadala Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor). Podľa Roskomnadzoru totiž web Novej gazety porušoval zákon o zahraničných agentoch.

Táto kontroverzná právna norma označuje skupiny osôb alebo jednotlivcov za zahraničných agentov, ak zo zahraničia dostávajú finančné prostriedky na činnosť, ktorá je podľa ruského vedenia politická a protištátna.

„Máme právo sa proti tomuto rozhodnutiu odvolať a určite toto právo aj využijeme,“ uviedli ďalej editori na sociálnej sieti. Súdne zrušenie spravodajskej stránky prišlo len krátko potom, čo minulý pondelok súd moskovského Basmanského obvodu odobral licenciu tlačenej verzii Novej gazety.

Ruský investigatívny denník Novaja gazeta už v marci pozastavil svoju činnosť po tom, ako ruské úrady vyhlásili, že médiá, ktoré nazvú ruskú „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine vojnou, dostanú pokutu alebo im zakážu činnosť.

Novaja gazeta Čítajte viac Moskovský súd „zabil“ denník Novaja gazeta i časopis No
38 debata chyba
Viac na túto tému: #Novaja Gazeta