Turecko chce vstúpiť do organizácie, kde bude spolu s Ruskom a Čínou

Cieľom Turecka je vstúpiť do Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), ktorá zahŕňa okrem iného Čínu a Rusko. Uviedol to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, informovala agentúra Reuters. Turecko by sa tak stalo prvým členom Severoatlantickej aliancie, ktorý by do SCO vstúpil.

18.09.2022 06:34
debata (87)

Okrem Číny a Ruska tvoria SCO India, Uzbekistan, Kazachstan, Tadžikistan, Kirgizsko a Pakistan. „Naše vzťahy sa týmto krokom posunú na inú úroveň,“ povedal Erdogan. Upozornil, že Turecko má „historické a kultúrne väzby“ na ázijský kontinent.

Erdogan o zámere vstúpiť do SCO hovoril po tom, ako sa zúčastnil na summite organizácie v Uzbekistane. Teraz sa turecký prezident chystá do Spojených štátov. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg by sa chcel počas Valného zhromaždenia OSN stretnúť medzi štyrmi očami s americkým prezidentom Joom Bidenom, stretnutie však ešte nebolo dohodnuté.

Erdogan vyčíta Severoatlantickej aliancii a Európskej únii nedostatočnú podporu Turecka. To je od roku 1999 kandidátskou krajinou EÚ, na ceste k plnému členstvu však zatiaľ príliš nepokročilo, uviedla agentúra DPA. Upozornila tiež, že Turecko síce odsudzuje ruský útok na Ukrajinu, v niektorých oblastiach má však s Ruskom spoločné záujmy a dobré vzťahy.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #turecko #šanghajská organizácia #SCO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy