Americkí vojenskí experti: Rusi na Ukrajine vykonávajú nezmyselné ofenzívne akcie

Rusi vykonávajú nezmyselné ofenzívne operácie okolo Donecka a Bachmutu na východe Ukrajiny, namiesto toho, aby sa sústredili na obranu proti postupujúcej ukrajinskej protiofenzíve v Charkovskej oblasti. Uviedol to v noci na nedeľu americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojom hodnotení vývoja ruskej vojny na Ukrajine.

18.09.2022 10:07
Vojna na UA / Vojak / Armáda / Foto: ,
Ukrajinský vojak hliadkuje na kontrolnom stanovišti neďaleko ukrajinského mesta Izium, ktoré ukrajinské sily oslobodili spod ruskej okupácie, 15. septembra 2022
debata (198)

Boje medzitým pokračujú aj v Cheronskej oblasti na juhu Ukrajiny, odkiaľ velenie ukrajinskej armády hlási čiastkové úspechy, napríklad potopenie ruského riečneho člna s výzbrojou.

VIDEO: Rusi na Ukrajine utiekli aj pred poľskými Krabmi

Video
Vodeo ukrajinského ministerstva obrany.

Podľa amerického inštitútu ruské sily pokračujú v „nezmyselných“ ofenzívnych operáciách na východe Ukrajiny. Útočia na Bachmut a rôzne obce v blízkosti mesta Doneck, čo má síce „emočný význam“ pre provojnovo naladených obyvateľov samozvanej Doneckej ľudovej republiky, ale inak sú tieto útoky v podstate bezvýznamné, tvrdí inštitút.

„Rusi zjavne orientujú časť svojich veľmi obmedzených rezerv na Ukrajine do týchto snáh namiesto do zraniteľných ruských obranných línií narýchlo vytvorených pozdĺž rieky Oskil na východe Charkovskej oblasti,“ uvádzajú experti z Inštitútu pre štúdium vojny. Rusi podľa nich nemôžu dúfať vo veľké zisky okolo Bachmutu a Donecka a zjavne pokračujú „v takmer robotickom úsilí presadiť sa v Doneckej oblasti, čo sa zdá byť stále viac odtrhnuté od celkovej reality na bojisku“.

VIDEO: Ako strieľa a ničí HIMARS. Rusi majú z americkej zbrane strach

Video
Pozrite si na videu US Marines, ako funguje HIMARS.

Podľa expertov však dáva zmysel uprednostnenie obrany ruských ziskov na juhu Ukrajiny pred riedko zaľudnenými poľnohospodárskymi oblasťami na severovýchode.

Podľa britského ministerstva obrany Rusko pravdepodobne rozšírilo okruh lokalít, na ktoré je pripravené udrieť, aby oslabilo morálku ukrajinskej vlády a obyvateľstva. Rusko podľa Londýna od zahájenia invázie na Ukrajinu (24. februára) vypálilo niekoľko tisíc rakiet dlhého doletu, ale v posledných siedmich dňoch stále viac cieli na civilnú infraštruktúru aj tam, kde to pravdepodobne nemá žiadny bezprostredný vojenský účinok.

Do tejto kategórie spadajú útoky na elektrickú sieť a na priehradu na rieke Inhulec v Kryvom Rihu, píše britské ministerstvo v pravidelnom bulletine o vývoji na Ukrajine.

Donecký gubernátor Pavlo Kyrylenko v nedeľu ráno uviedol, že v sobotu ruské útoky v Doneckej oblasti zabili päť civilistov a ďalších 18 zranili. Dvaja ľudia boli zabití v Bachmute, ďalší dvaja vo Vulhedare a jeden človek v Heorhijivke.

Južné velenie ukrajinskej armády v noci na nedeľu uviedlo, že ukrajinské sily potopili ruský riečny čln s vojenskou technikou a personálom. Ukrajinská armáda údajne zničila plány okupantov na obnovenie prevádzky na železničnom Antonivskom moste, ktorý sa Rusi snažili opraviť. Podľa správy operačného velenia Juh ukrajinská armáda v sobotu na juhu Ukrajiny zabila 62 ruských vojakov.

198 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine