Eurokomisia chce odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z eurofondov

Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z fondov Európskej únie okrem iného kvôli nedostatočnému boju proti korupcii a problematickému prideľovaniu verejných zákaziek.

18.09.2022 11:16
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán
debata (350)

Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil v nedeľu eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Maďarsko sa môže stať prvým členským štátom EÚ, ktorý príde o peniaze kvôli pravidlám podmieňujúcim čerpanie z rozpočtu Únie dodržiavaním princípov právneho štátu. Návrh musí schváliť väčšina členských krajín. Ak Budapešť do dvoch mesiacov situáciu napraví, môže Brusel vezme návrh späť.

Únijné inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup vlády premiéra Viktora Orbána k justícii, obmedzovanie plurality médií a práv menšín či obmedzovanie činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd.

Europoslanci sa v uznesení schválenom vo štvrtok zhodli, že Maďarsko už nie je plnohodnotnou demokraciou, a vyzvali komisiu k rýchlym krokom. Jedným z nich je zabavenie peňazí kvôli problematickému rozdeľovaniu únijných prostriedkov, ktoré podľa kritikov putujú k ľuďom napojeným na Orbána.

Európsky parlament / EP / Čítajte viac Europarlament: Maďarsko už nemožno považovať za úplnú demokraciu

„Nemôžeme dospieť k záveru, že rozpočet EÚ je dostatočne ochránený,“ vyhlásil v nedeľu Hahn. Maďarsko sa podľa neho síce v poslednom čase snaží navrhovať zmeny svojich zákonov, ktoré majú vyhovieť námietkam komisie, zatiaľ však opatrenie nepreviedlo do praxe.

Návrh na zabavenie fondov dostanú teraz členské krajiny vedené českým predsedníctvom. Podľa Hahna budú mať najviac tri mesiace na rozhodnutie. Maďarsko sa zároveň zaviazalo do 19. novembra komisii doložiť, ako plní svoje záväzky. Únijná exekutíva plánuje výsledky zhodnotiť a stanoviť ďalší postup.

350 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #Maďarsko #Európska komisia