Biden: Americké sily by bránili Taiwan proti Číne

Americký prezident Joe Biden v rozhovore pre americkú televíziu CBS v nedeľu uviedol, že americké sily by bránili Taiwan pred čínskou inváziou, píše agentúra AFP. Biely dom tento výrok komentoval tak, že politika Washingtonu sa nemení.

19.09.2022 07:59
Joe Biden Foto: ,
Joe Biden
debata (11)

Na otázku programu CBS „60 minút“,či by americké jednotky bránili Taiwan, Biden odpovedal „áno“, ak by išlo o „bezprecedentný ú­tok“.

Nebolo to prvýkrát, čo Biden vyhlásil, že americké sily budú súčasťou vojny medzi Čínou a Taiwanom, pričom Biely dom následne jeho vyjadrenia korigoval. Naposledy v máji počas návštevy Japonska. Podľa agentúry Reuters je terajší výrok ale ešte jasnejší.

Spojené štáty oficiálne uznávajú tzv. politiku jednej Číny, ktorú dlhodobo presadzuje Peking, ale sú rozhodne proti akýmkoľvek snahám o násilné ovládnutie Taiwanu Čínou.

Washington v súvislosti s ostrovným štátom praktizuje tzv. „strategickú nejednoznačnosť“ – pomáha budovať obranu Taiwanu, ale výslovne nesľubuje, že príde na pomoc v prípade potreby.

Na otázku, či posledné Bidenovo vyhlásenie signalizuje zmenu v tejto strategickej nejednoznačnosti, hovorca Bieleho domu uviedol: „Prezident to povedal už predtým, a to aj v Tokiu tento rok. Následne tiež objasnil, že naša politika voči Taiwanu sa nemení.“

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar / Čítajte aj USA chcú dodať Taiwanu zbrane a služby za miliardu dolárov, Čína ich varuje
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Taiwan