To, že sa teraz ľudia vyrovnávajú nielen so smrťou obľúbenej kráľovnej, ale aj so svojou vlastnou smrteľnosťou, možno vysvetľuje, prečo mnohých trúchliacich zavalila veľká zmes emócií, napísala agentúra AP.
Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tvMnohí Briti sa teraz obracajú na terapeutov alebo psychológov a opisujú im, že smrť kráľovnej v nich znovu prebudila smútok nad vlastnými blízkymi, o ktorých prišli už skôr. „Smútok a trúchlenie veľmi dobre nezvládame,“ hovorí Lucy Selmanová, ktorá sa ako profesorka venuje na univerzite v Bristole paliatívnej medicíne.
Britskí experti teraz dúfajú, že spôsob, akým kráľovná zomrela – doma, s rodinou, na milovanom zámku Balmoral – by mohol vyvolať celonárodnú debatu o tom, prečo majú ľudia k umieraniu taký rozpačitý vzťah. A výsledkom možno bude aj to, že budú na nevyhnutné lepšie pripravení.
„Ak máme zomrieť spôsobom, ktorý bude, ako dúfame, pokojný, pohodlný a uspokojivý, potom musíme urobiť to, čo urobila kráľovná: Uznať, že sa to jedného dňa stane, a urobiť si plán, ktorý stanoví, čo chceme a čo nechceme,“ hovorí Kathryn Mannixová, autorka knihy o „dobrom“ umieranie s názvom With the End in Mind: How to Live and Die Well (Mať na zreteli koniec: Ako dobre žiť a umierať).
VIDEO: Čaputová sa stretla s Karolom III., hovorili aj o Slovensku.
Mannixová počas 30 rokov, ktoré strávila ako lekárka s paliatívnou špecializáciou, videla umierať tisícky ľudí. A hovorí, že posledné dva roky jej bolo jasné, že kráľovná zomiera tiež. Rozoznala vraj známe vzorce správania – kráľovná spomalila svoju predtým frenetickú verejnú činnosť a začala sa na smrť pripravovať. Oznámila napríklad, že si želá, aby manželka vtedajšieho princa Charlesa mala po jeho nástupe na trón titul kráľovná manželka a zapracovala na tom, aby sa jej vnuk William s rodinou presťahoval z Londýna do nehnuteľnosti blízko hradu Windsor.
Ešte začiatkom minulého týždňa kráľovná vymenovala novú premiérku Liz Trussovú. A potom, keď bola povinnosť splnená, o dva dni neskôr zomrela. To podľa Mannixovej pripomína mnoho úmrtí, ktorých bola sama svedkom, kedy dotyčný ešte čaká na správu, že sa v rodine narodilo dieťa alebo že niekto z blízkych urobil dôležitú skúšku, a potom, upokojený, rýchlo zomrie.
VIDEO: Čaputová na pohrebe Alžbety II. aj o atmosfére smútiaceho Londýna.
To, že sa teraz v Británii prakticky všade hovorí o smútku a trúchlení, podľa odborníkov môže mnoho ľudí priviesť k premýšľaniu o ich vlastnej smrteľnosti a strachu zo smrti. Pre mladých ľudí to dokonca môže byť prvá príležitosť, kedy si s plnou vážnosťou uvedomia konečnosť života.
„Na koniec života takto nikdy nemyslíme, kým nás k tomu nedonútia okolnosti,“ hovorí psychologička Bianca Neumannová z britskej charitatívnej organizácie Sue Ryder.
Podľa Selmanovej sa ešte Briti budú musieť naučiť lepšie zaobchádzať s trúchlením a zármutkom, smrť kráľovnej ale môže spoločnosť ako celok prinútiť k zamysleniu a zmene postoja k smrti. „Musíme začať viesť diskusiu o tom, čo je to dobrá smrť. A čo treba urobiť, aby sme sa pokúsili zabezpečiť, že naša vlastná smrť bude vyzerať tak, ako chceme,“ hovorí.
