Guterres na Valnom zhromaždení OSN: Náš svet je v ohrození a paralyzovaný

Štáty nedokážu poriadne fungovať, uviazli na mŕtvom bode a nie sú pripravené či ochotné čeliť výzvam, ktoré ohrozujú budúcnosť ľudstva a celej planéty. V utorok to počas otváracieho príhovoru všeobecnej rozpravy 77. Valného zhromaždenia OSN uviedol jej generálny tajomník António Guterres.

20.09.2022 16:46
Antonio Guterres / OSN / Foto: ,
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN 20. septembra 2022 v New Yorku
debata (9)

„Na obzore je zima v znamení celosvetovej nespokojnosti,“ vyhlásil Guterres. Dodal, že „dôvera klesá, nerovnováhy sa prehlbujú a naša planéta horí. Ľudia sa trápia, a najviac trpia práve tí najzraniteľnejší“.

Vo svojom príhovore generálny tajomník poukázal aj na vojnu na Ukrajine a viaceré ďalšie konflikty v iných krajinách, mimoriadnu klimatickú situáciu, biedny finančný stav rozvojových krajín a nedávne kroky späť v súvislosti s cieľmi OSN ukončiť extrémnu chudobu a poskytnúť vzdelanie všetkým deťom.

„Náš svet je v ohrození a paralyzovaný,“ dodal Guterres, no zároveň uviedol, že stále existuje nádej. Zdôraznil, že jedinou cestou vpred sú spolupráca a dialóg, pretože „rozkazovať nemôže jedna mocnosť či skupina“.

Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa po dvoch rokoch koronavírusovej pandémie zišlo zhruba 150 lídrov z celého sveta. Počas prvého dňa s prejavom vystúpi okrem iných aj prezidentka Zuzana Čaputová, nemecký kancelár Olaf Scholz či francúzsky prezident Emmanuel Macron.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #António Guterres