Po tom, ako šéf Kremľa v stredu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v krajine, ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že sa bude týkať 300 000 záložníkov. Podľa Putina pôjde o Rusov s vojenskou skúsenosťou. „Zrejme sa pokúsia z mnohých z týchto vojakov vytvoriť nové formácie, ktoré pravdepodobne nebudú bojaschopné počas niekoľkých mesiacov,“ okomentoval ruskú mobilizáciu britský rezort obrany.
Ten tiež uvádza, že mobilizácia bude pravdepodobne u časti ruského obyvateľstva veľmi nepopulárna a Putin podstupuje značné politické riziko v nádeji, že získa potrebnú bojovú silu. „Tento krok je fakticky priznaním, že Rusko vyčerpalo zásoby dobrovoľníkov ochotných bojovať na Ukrajine,“ domnievajú sa Briti.
Čítajte viac Tristotisíc mobilizovaných nemusí Putinovi stačiť, predpovedá expertPodobne hodnotí stredajší krok Moskvy ISW. Podľa analytikov vyhlásenie čiastočnej mobilizácie odráža mnoho problémov, ktorým Rusko čelí pri svojej slabnúcej invázii na Ukrajine, a ktoré nebude pravdepodobne schopné v najbližších mesiacoch vyriešiť. Mobilizovaní vojaci nevytvoria aj niekoľko mesiacov významnú použiteľnú bojovú silu a nepripravia tak Ukrajinu o možnosť oslobodiť cez zimu ďalšiu časť okupovaného územia, domnieva sa inštitút.
Tvrdí tiež, že ruské zálohy sú zle vycvičené a po ukončení povinnej vojenskej služby nemajú ďalší výcvik. „Šojgu hovoril o zámere povolať rezervistov s ‚bojovou skúsenosťou‘, ale len veľmi málo ruských záložníkov – okrem tých, ktorí teraz slúžia na Ukrajine – má akúkoľvek bojovú skúsenosť,“ uvádza ISW. Ukrajina a Západ by ruskú mobilizáciu podľa neho nemali zveličovať, ale ani podceňovať.
VIDEO: Naď: Mobilizácia v Rusku? Predpokladám, že Putina zvrhnúPutin sa podľa inštitútu výslovne nevyhrážal použitím jadrových zbraní, ak bude Ukrajina pokračovať v protiofenzívnych operáciách s cieľom oslobodiť okupované oblasti po ruskej anexii. Respektíve nespomenul, že ruský „jadrový dáždnik“ sa bude týkať tiež anektovaných ukrajinských oblastí.
Vo svojom prejave sa zaoberal čiastočnou mobilizáciou, chystanými referendami na Moskvou okupovaných ukrajinských územiach o pripojení k Rusku a možnosťou jadrovej vojny. Venoval sa im však skôr ako samostatným témam, ako ako ako súvislému celku, myslí si inštitút. „Skutočnosť, že sa o všetkých troch témach zmienil v jednom prejave, mala zjavne naznačovať súvislosť, ale vyvaroval sa toho, aby takúto súvislosť explicitne vyjadril,“ poznamenal ISW.
Čítajte viac Čo presne povedal Putin? Úplný prepis a videozáznam jeho mobilizačného prejavuPutin svoje poznámky o možnosti použitia ruských jadrových zbraní formuloval v súvislosti s údajnými hrozbami Západu. Jeho prejav by tak podľa inštitútu nemal byť chápaný ako výslovná hrozba, že Moskva použije proti Ukrajine jadrové zbrane, ak bude Kyjev po ruskej anexii svojich území pokračovať v protiofenzíve.