Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

Rusko bude čeliť katastrofálnym následkom, ak sa rozhodne použiť proti Ukrajine jadrové zbrane. Povedal to poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Spojené štáty by podľa neho v takom prípade boli nútené rázne zareagovať. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šéf Kremľa hrozbami neblafuje, medzinárodné spoločenstvo mu však nedovoľuje ich uskutočniť.

26.09.2022 06:42
Joe Biden Foto: ,
Prezident USA Joe Biden.
debata (190)

Sullivanove výroky sú zatiaľ posledné z radu varovaní, ktoré americkí činitelia adresovali Moskve po nie príliš skrývanej hrozbe jadrovými zbraňami. Ruský prezident Vladimir Putin ju predniesol v stredu v prejave o vyhlásení čiastočnej mobilizácie.

VIDEO: Putinove vyhlásenie k národu k vojne na Ukrajine
Video

„Ak Rusko prekročí túto hranicu, bude to mať preň katastrofálne následky. Spojené štáty budú rázne reagovať,“ povedal Sullivan v televízii NBC. Sľúbil tiež, že Spojené štáty budú pokračovať v podpore Ukrajiny „zbraňami, muníciou, spravodajskými informáciami a všetkou ďalšou pomocou, ktorú môžeme poskytnúť“.

borrell Čítajte viac Putin v súvislosti s možným použitím jadrových zbraní nezavádza, tvrdí Borrell

Sullivan vo svojom komentári nespomenul, akú povahu bude mať prípadná americká reakcia na ruský jadrový útok na Ukrajinu. Uviedol však, že Washington Moskve neverejne „podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať“. Sullivan tiež povedal, že Spojené štáty sú s Ruskom na túto tému v častom priamom kontakte, a to aj v posledných dňoch.

Americký prezident Joe Biden v stredajšom prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku obvinil Putina z „otvoreného jadrového vyhrážania sa Európe“.

VIDEO: Naď: Mobilizácia v Rusku? Predpokladám, že Putina zvrhnú
Video

Rusko v týchto dňoch organizuje v štyroch čiastočne okupovaných východoukrajinských oblastiach referendum o pripojení k Rusku. Ukrajina ani západné štáty tieto hlasovania neuznávajú. Pripojením Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku by si Moskva mohla útoky ukrajinských síl na toto územie vykladať ako útok na samotné Rusko.

Putin vo svojom prejave o mobilizácii povedal, že na ochranu Ruska použije „všetky dostupné prostriedky“. Jeho slová – doplnené výrokom „to nie je bluf“ – boli na svetovej scéne vykladané ako hrozba použitím jadrových zbraní proti Ukrajine.

Rusko Vojna Mobilizácia Branci Čítajte viac Do armády povolali aj chorých či postarších. Ruské úrady po kritike sľubujú nápravu

„On (Putin) chce vystrašiť celý svet. To sú prvé kroky jeho jadrového vydierania. Nemyslím si, že blafuje. Myslím si, že svet ho drží späť a zadržiava túto hrozbu. Musíme naň vyvíjať tlak a nedovoliť mu, aby v tom pokračoval,“ povedal ukrajinský prezident americkej stanici CBS.

Zelenskyj tiež povedal, že Rusko vykonáva jadrové vydieranie nielen svojím jadrovým arzenálom, ale aj okupáciou Záporožskej jadrovej elektrárne a nedávnymi vzdušnými útokmi na Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň.

190 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine