Pri streľbe v škole v ruskom Iževsku zahynulo najmenej 15 ľudí vrátane 11 detí

Na 15 sa zvýšil počet obetí pondelkovej streľby v škole v stredoruskom meste Iževsk. Medzi obeťami je 11 detí, ďalších 24 osôb utrpelo zranenia. V pondelok to oznámil Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), informuje TASR na základe správy agentúry AP.

26.09.2022 10:44 , aktualizované: 16:11
Rusko Iževsk škola streľba Foto:
Na snímke polícia a zdravotníci na mieste streľby v škole 26. septembra 2022 v ruskom Iževsku.
debata (89)

Streľbu spustil 34-ročný Arťom Kazancev, ktorý bol absolventom tejto školy, uviedol Sledkom. Vládne úrady potvrdili, že po útoku spáchal samovraždu. Jeho telo našli policajti v jednej z učební. Sledkom dodal, že strelec mal oblečené čierne tričko s nacistickými symbolmi. Motív útoku zatiaľ nie je známy.

Najvyšší predstaviteľ Udmurtskej republiky, ktorej je Iževsk metropolou, Alexandr Brečalov oznámil, že strelec bol zaregistrovaný ako pacient v psychiatrickom zariadení.

Ruská Národná garda uviedla, že Kazancev použil pri útoku dve nesmrteľné ručné strelné zbrane prispôsobené na skutočné náboje. Dodala, že zbrane neboli zaregistrované na úradoch.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil túto streľbu za „teroristický čin“ a povedal, že ruský prezident Vladimir Putin vydal príslušným orgánom všetky potrebné príkazy.

Do školy č. 88 podľa agentúry AP chodí zhruba 1000 žiakov medzi prvým a 11. stupňom ruského vzdelávacieho systému.

Miestne úrady zriadili horúcu linku pre preživších a pozostalých. Šéf Udmurtska Alexander Brečalov vyhlásil v tejto autonómnej republike smútok, ktorý potrvá do štvrtka.

V Rusku sa v posledných rokoch odohralo niekoľko prípadov streľby na školách. V máji 2021 zabil mladík v meste Kazaň sedem detí a dvoch dospelých, v apríli 2022 ozbrojený muž zabil dve deti a učiteľku v materskej škole v Uljanovskej oblasti a potom spáchal samovraždu.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #streľba #streľba na škole