Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom samovražedného útoku bola škola

V prípade útoku, ktorý si v piatok ráno v afganskej metropole Kábul vyžiadal najmenej 19 obetí na ľudských životoch a 27 zranených, išlo o samovražedný bombový atentát, uviedli tamojšie policajné zdroje. Terčom útoku bolo vzdelávacie stredisko, v ktorom sa nachádzalo množstvo študentov.

30.09.2022 08:13 , aktualizované: 08:40
debata

Očití svedkovia uviedli, že výbuch bol mohutný a sanitky odvážali z miesta mŕtvych i zranených. K explózii došlo v kábulskej štvrti väčšinovo obývanej šiitskou menšinou Hazárov. Afganské úrady upozornili, že počet obetí môže ešte stúpnuť.

afganistan lietadlo evakuácia Čítajte viac Účet za Afganistan, rok po odchode: Dvestotisíc mŕtvych, biliónové náklady a návrat Talibanu

Podľa predstaviteľov uvedeného školského zariadenia absolvovali študenti a študentky v čase atentátu práve prijímacie skúšky na univerzitu.

K zodpovednosti za atentát sa bezprostredne nikto neprihlásil. Ide o ďalšiu zo série násilností, odkedy sa v Afganistane pred niečo vyše rokom opätovne chopilo moci radikálne hnutie Taliban, pripomína AP.

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) — popredný rival Talibanu — predtým v krajine útočil na mešity a pútnikov, pričom cieľom týchto atentátov bola predovšetkým šiitská komunita.

Taliban po prevzatí moci v krajine uzatvoril školy pre afganské dievčatá od siedmeho ročníka. Súkromné pedagogické zariadenia však ponúkajú starším dievčatám možnosť pokračovať vo vzdelávaní.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliban #Kábul #Islamský štát