Tretina Česka si volí zástupcov do Senátu

Začalo sa druhé kolo volieb do Senátu českého parlamentu. Voliči budú môcť svoje hlasy odovzdať od 14.00 do 22.00 a aj v sobotu od 8.00 do 14.00. Voľby sa týkajú zástupcov za zhruba tretinu republiky, a teda 24 obvodov.

30.09.2022 14:19
česko komunálne senátne voľby Foto: ,
Volička pred volebnou miestnosťou počas volieb do obecných zastupiteľstiev v ČR. Praha, 23. septembra 2022.
debata

V prvom kole, ktoré sa uskutočnilo 23. a 24. septembra spolu s komunálnymi voľbami, pôvodne voliči vyberali senátorov v 27 obvodoch a v troch – Bruntále, Ústí nad Orlicí a Prahe 6, napokon aj vybrali. Informuje o tom spravodajský portál iROZHLAS.cz.

Najviac kandidátov na senátora, konkrétne 17, má opozičné hnutie ANO. Občianska demokratická strana (ODS) má v hre deväť kandidátov a KDU-ČSL šesť.

Najviac pozornosti pritiahne súboj na Jihlavsku. Tam proti sebe stoja súčasný šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ktorý v prvom kole získal najviac hlasov, a Jana Nagyová (ANO). Tá je momentálne obžalovaná v kauze dotácie na stavbu farmy Čapí hnízdo, rovnako ako šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.

ČR voľbyČR21 Česko Žítková hlasovanie voľby parlamentné Čítajte viac V Prahe a Brne zvíťazili v komunálnych voľbách vládne strany, ANO vyhralo v Ostrave
debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Česko