Pápež vyzval Putina na ukončenie špirály násilia a smrti na Ukrajine

Pápež František vyzval v nedeľu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil svoju "špirálu násilia a smrti" na Ukrajine.

02.10.2022 13:27
Vatikán pápež Putin výzva uarus Foto: ,
Pápež František číta z okna Apoštolského paláca počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 2. októbra 2022. Pápež František vyzval v nedeľu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil "špirálu násilia a a smrti" na Ukrajine.
debata (34)

Ide o doposiaľ najsilnejšiu výzvu hlavy katolíckej cirkvi za uplynulých sedem mesiacov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Pápež ju Putinovi adresoval na Námestí sv. Petra a zároveň odsúdil „absurdnú“ hrozbu jadrovej vojny.

VIDEO: Ruské vlajky dolu. Ukrajinci vyprášili okupantov z Lymanu

František vyzval aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby bol „otvorený“ vážnym mierovým návrhom a nabádal medzinárodné spoločenstvo na „využitie všetkých diplomatických prostriedkov“ na ukončenie tejto „obrovskej tragédie“ a hrôzy vojny.

Pápež František Čítajte viac Pápež označil dodávky zbraní na Ukrajinu na sebaobranu za morálne legitímne

„Som hlboko zarmútený prívalmi krvi a sĺz, ktoré boli v týchto mesiacoch preliate. Je mi ľúto tisícok obetí, najmä detí, a rozsiahleho ničenia, ktoré zanechalo mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozuje veľké oblasti zimou a hladom. Takéto činy nemožno nikdy ospravedlniť, nikdy! Je poľutovaniahodné, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpiň, Mariupol, Izium, Záporožie a ďalších miest, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu,“ povedal pápež počas modlitby Anjel Pána.

Pápež František Čítajte viac Podľa pápeža je Duginová nevinná obeť. Veľvyslanec: Nemôžete byť obeť a aj agresor

„A čo fakt, že ľudstvo je opäť konfrontované s jadrovou hrozbou? To je absurdné,“ citoval ho portál Vatican News.

František odsúdil aj ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí. „Hlboko ľutujem závažnú situáciu, ktorá vznikla v uplynulých dňoch s ďalšími krokmi v rozpore s princípmi medzinárodného práva. Zvyšuje to hrozbu jadrovej eskalácie, ktorá vyvoláva strach z nekontrolova­teľných a katastrofických dôsledkov pre celý svet,“ povedal ďalej.

Agentúra AFP pripomína, že to bol prvý prípad od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keď sa argentínsky pápež obrátil priamo na Putina. František sa od februára usiluje otvoriť cestu pre dialóg s Moskvou a odsudzuje „krutú a nezmyselnú vojnu“.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy