Petraeus: Ak Putin siahne po jadrových zbraniach, USA zničia ruské vojská

Ak ruský prezident Vladimir Putin použije na Ukrajine jadrové zbrane, USA a ich spojenci zničia ruské jednotky a vybavenie na ukrajinskom území a potopia tiež ruskú Čiernomorskú flotilu.

03.10.2022 09:48
Petraeus Foto:
Bývalý riaditeľ americkej výzvednej služby CIA David Petraeus.
debata (595)

V nedeľu pred tým varoval bývalý riaditeľ americkej výzvednej služby CIA David Petraeus. TASR informuje podľa britského denníka The Guardian.

Varovanie švorhviezdičkového armádneho generála vo výslužbe prišlo niekoľko dní po tom, ako Putin vyjadril názory, ktoré mnohí interpretujú ako hrozbu širšej vojny medzi Ruskom a Západom.

„Len hypoteticky – odpovedali by sme tým, že by sme viedli kolektívne úsilie NATO, ktoré by zlikvidovalo všetky ruské konvenčné sily, ktoré môžeme vidieť a identifikovať na bojiskách na Ukrajine, na Kryme, ako aj všetky plavidlá v Čiernom mori,“ povedal Petraeus pre spravodajskú stanicu ABC News.

VIDEO: Ruské vlajky dolu. Ukrajinci vyprášili okupantov z Lymanu
Video

Doplnil, že o tom ešte nehovoril s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom. O pravdepodobnej reakcii USA na jadrovú eskaláciu zo strany Ruska však bola Moskva už opakovane informovaná.

raketa, Rusko Čítajte viac Washington Post: Sme dva či tri kroky od jadrovej vojny

Na otázku, či použitie ruských jadrových zbraní na Ukrajine vtiahne USA a NATO do vojny, Petreaus odpovedal, že to nespustí článok 5 Severoatalan­tickej zmluvy vyzývajúci na kolektívnu obranu. „Reakcia USA a NATO“ by však bola náležitá napriek tomu, že Ukrajina nie je súčasťou NATO, povedal Petreaus.

Exriaditeľ CIA pripustil, že pravdepodobnosť rozšírenia atómovej radiácie do krajín NATO by sa podľa článku 5 mohla vykladať ako útok na člena NATO.

Ramzan Kadyrov / Čečensko / Čítajte viac Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine
595 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #CIA #David Petraeus #vojna na Ukrajine