Test balistickej strely zo strany KĽDR totiž v Japonsku neobvykle spustil národný systém varovania pred vzdušnými útokmi J-Alert. Varovaním sa vyzývali obyvatelia severného japonského ostrova Hokkaido a prefektúry Aomori a krajnom severe hlavného japonského ostrova Honšu, aby sa ukryli vo svojich domovoch, uviedla agentúra Kjodo.
Japonský minister obrany Jasukazu Hamada spresnil, že raketa preletela vzdialenosť približne 4600 kilometrov. Išlo o najdlhšiu horizontálnu vzdialenosť severokórejskej rakety, píše DPA.
Severokórejský test balistickej rakety odsúdil aj hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno. Označil ho pritom za „bezprostrednú hrozbu“ pre región i svetové spoločenstvo. Odpálenie rakety odsúdilo podľa agentúry AP aj indo-tichomorské velenie ozbrojených síl USA.
„Spojené štáty odsudzujú takéto kroky a vyzývajú KĽDR, aby sa zdržala ďalších protiprávnych a destabilizujúcich aktov,“ uviedlo vo vyhlásení.
Čítajte aj Čoho sa bojí Kim Čong-un? A aký má vzťah so sestrou?Biely dom zároveň podľa agentúry AFP uviedol, že konzultuje so svojimi spojencami v súvislosti s „ráznou“ reakciou na najnovší severokórejský test.
Test severokórejskej balistickej strely odsúdil aj predseda Európskej rady Charles Michel. Uviedol to vo vyjadrení na sociálnej sieti.
„Rázne odsudzujem zámerný pokus Severnej Kórey o ohrozenie bezpečnosti v tejto oblasti vypálením balistickej rakety ponad Japonsko,“ napísal Michel na Twitteri. Tento krok Pchjongjangu označil za „neopodstatnenú agresiu a do očí bijúce porušenie medzinárodného práva“. EÚ podľa jeho slov vyjadruje solidaritu Japonsku a Južnej Kórey.
Išlo dovedna o siedmy prípad, kedy Severná Kórea vystrelila raketu ponad Japonsko, pripomína DPA. Naposledy sa tak stalo v roku 2017. Najnovšia strela podľa japonských zdrojov dopadla do Tichého oceánu zhruba 3000 kilometrov východne od Japonska.
Japonsko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v čínskom Pekingu odovzdalo oficiálny protest severokórejskej ambasáde v Číne, informuje agentúra Jiji.