Šéf ukrajinskej rozviedky: Putinova mobilizácia je darom pre Ukrajinu

Oznámenie „čiastočnej mobilizácie“ v podaní ruského prezidenta Vladimira Putina má čoraz výraznejší krátkodobý vplyv na prostredie v Rusku než na vojnu na Ukrajine.

05.10.2022 11:10
Ruský okupant / Ruský vojak / Russ / Foto:
Ruskí rezervisti na tanku počas vojenského výcviku v Rostovskom regióne na juhu Ruska 4. októbra 2022
debata (53)

Ako referuje americký Inštitút pre štúdium vojny, v kombinácii s ruskými neúspechmi na bojisku sa prehlbujú rozdiely v ruskom informačnom priestore, ktoré podkopávajú Putinove vyhlásenia.

Ukrajinské zdroje predtým poznamenali, že čiastočná mobilizácia nepredstavuje z krátkodobého hľadiska veľkú hrozbu, pretože ukrajinská protiofenzíva postupuje rýchlejšie než možný efekt mobilizácie.

Šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov dokonca uviedol, že mobilizácia v Rusku je „darom“ pre Ukrajinu, pretože Kremeľ sa ocitá v „slepej uličke“ medzi svojimi zlyhaniami a odhodlaním udržať si to, čo na Ukrajine získal.

Putinove vyhlásenie k národu k vojne na Ukrajine.

Kontroverzie okolo zle vykonanej čiastočnej mobilizácie, spojené s výraznými ruskými prehrami v Charkivskej oblasti a okolo mesta Lyman, zintenzívnili boje medzi proputinovskými ruskými nacionalistickými frakciami. Putinovi sa podľa inštitútu viditeľne nedarí vyvážiť konkurenčné požiadavky ruských nacionalistov, ktorí sú od začiatku mobilizácie čoraz bojovnejší, napriek tomu, že zdieľajú Putinove všeobecné vojnové ciele na Ukrajine.

Kritikou najnovšie nešetria ani čečenský vodca Ramzan Kadyrov a údajný mecenáš skupiny Vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Obaja vraj chcú tradičnejší a konvenčnejší prístup k vojne, ktorý presadzoval ruský minister obrany Sergej Šojgu a uniformované vojenské velenie.

Putin, ktorý podľa mnohých vojenských analytikov sám vydáva vojenské rozkazy, sa tak ocitol v dileme, pretože si nemôže dovoliť stratiť mužov okolo Kadyrova ani žoldnierov zo skupiny Vagnerovcov.

mobilizácia Čítajte viac Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty
53 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #putinova mobilizácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy