Kremeľ hnevá Zelenského výzva na preventívne údery NATO. Kyjev tvrdí, že myslel sankcie

Kremeľ vo štvrtok rozhorčene zareagoval na výroky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sa vyslovil za "preventívne údery" Severoatlantickej aliancie proti Rusku, než Moskva siahne po jadrových zbraniach. Kyjev neskôr spresnil, že Zelenskyj mal na mysli preventívne sankcie, a nie jadrové údery, napísala agentúra AFP.

07.10.2022 07:07
debata (73)

„Čo by malo NATO robiť? Odstrániť hrozbu, že Rusko použije jadrové zbrane. Predovšetkým však znovu apelujem na medzinárodné spoločenstvo ako pred 24. februárom: (potrebné sú) preventívne údery, aby (Rusi) vedeli, čo ich stretne, ak ich (jadrové zbrane) použijú,“ povedal Zelenskyj počas videokonferencie v nezávislom austrálskom expertnom stredisku Lowy Institute. Zdôraznil, že nemožno čakať, kým Rusko zasadí jadrové údery, a až potom na ne odpovedať. NATO podľa neho musí prehodnotiť svoj prístup.

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina označil Zelenského slová o preventívnych úderoch proti Rusku za výzvu na rozpútanie svetovej vojny. Hovorca Dmitrij Peskov súčasne tvrdil, že počínanie Kyjeva v skutočnosti riadia Spojené štáty a Británia, a tak by za ne mali niesť zodpovednosť, napísal list Kommersant.

„Podobné vyhlásenia nie sú ničím iným ako výzvou na začatie ďalšej svetovej vojny s predvídateľnými obludnými následkami,“ povedal Peskov. „Je to vyhlásenie prezidenta Zelenského, ktorého by si mali všimnúť všetky krajiny sveta, najmä USA, Británia, krajiny Európskej únie,“ dodal.

Zelenského hovorca Serhij Nykyforov vysvetlil, že prezidentove vyjadrenia sa týkali preventívnych sankcií, ktoré mali byť prijaté pred ruskou inváziou z 24. februára, a nie preventívnych vojenských úderov. „Prezident hovoril o období pred 24. februárom. Vtedy bolo potrebné použiť preventívne opatrenia, aby nedovolili Rusku rozpútať vojnu,“ uviedol a zdôraznil, že Kyjev nikdy nenabádal na použitie jadrových zbraní.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová v reakcii na Zelenského slová uviedla, že Západ rozdúchava jadrovú vojnu. Je podľa nej nevyhnutné si uvedomiť, že sa ukrajinský prezident „premenil na monštrum, ktorého rukami môžu zničiť planétu“. Exprezident a expremiér Dmitrij Medvedev, ktorý je teraz zástupcom šéfa bezpečnostnej rady, napísal, že Zelenskyj potrebuje „preventívnu trepanáciu lebky“, aby nenapáchal ešte väčšie škody, uviedol Kommersant.

Dodal, že ruský prezident Putin 27. februára nariadil uviesť ruské strategické jadrové sily do „osobitného režimu bojovej pohotovosti“ a že NATO tento týždeň varovalo pred „vážnymi následkami“, aké by pre Rusko malo prípadné použitie jadrových zbraní.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy