Lavrov: Zelenského vyjadrenia potvrdili, že špeciálna operácia bola potrebná

Štvrtkové vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že NATO by malo preventívne udrieť na Rusko, potvrdili, že spustenie "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajinu bolo potrebné, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

07.10.2022 12:33
Sergej Lavrov Foto: ,
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
debata (99)

Zelenskyj vo štvrtok v diskusii s austrálskym think-tankom Lowy Institute vyjadril presvedčenie, že na to, aby sa Rusku zabránilo použiť atómové zbrane, sú nevyhnutné preventívne údery – aby Moskva vedela, čo by Rusko v prípade jadrového útoku čakalo.

„(Zelenskyj) tým v podstate predložil svetu ďalšie dôkazy o hrozbách, ktoré predstavuje kyjevský režim… Preto bola na neutralizáciu (tohto režimu) spustená špeciálna vojenská operácia,“ povedal Lavrov.

Hovorca ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov následne na sociálnej sieti napísal, že Zelenskyj mal vo svojom štvrtkovom vyjadrení na mysli sankcie.

Volodymyr Zelenskyj, OSN Čítajte viac Kremeľ hnevá Zelenského výzva na preventívne údery NATO. Kyjev tvrdí, že myslel sankcie

„Kolegovia, zašli ste so svojou jadrovou hystériou trochu priďaleko a teraz počujete jadrové útoky aj tam, kde žiadne nie sú,“ povedal. Podľa jeho slov hovoril ukrajinský líder o období pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. „Vtedy bolo potrebné uplatniť preventívne opatrenia, aby Rusko nezačalo vojnu. Pripomínam, že jedinými opatreniami, o ktoré vtedy išlo, boli preventívne sankcie,“ dodal.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil Zelenského vyjadrenia za „výzvu na začatie ďalšej svetovej vojny s nepredvídateľný­mi, obludnými následkami“.

Rusko spustilo 24. februára „špeciálnu vojenskú operáciu“ s cieľom demilitarizovať a denacifikovať susednú Ukrajinu. Kyjev a jeho spojenci to odmietli a označili za neopodstatnenú zámienku na vojenskú inváziu.

99 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy