Cenu Václava Havla získal ruský opozičný politik Kara-Murza

Cenu Václava Havla za rok 2022 získal ruský opozičný politik a publicista Vladimír Kara-Murza, informovala agentúra AFP. Ocenenie udeľuje Rada Európy v spolupráci s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77 od roku 2013.

10.10.2022 13:31
Vladimír Kara-Murza Foto:
Ruský opozičný politik a publicista Vladimír Kara-Murza.
debata (6)

Vladimír Kara-Murza býval koordinátorom opozičného hnutia Otvorené Rusko, ktoré založil niekdajší najbohatší Rus a neskôr väzeň režimu Vladimíra Putina Michail Chodorkovskij. Bol tiež blízkym spolupracovníkom zavraždeného opozičného vodcu Borisa Nemcova. Kara-Murzu minulý týždeň ruské úrady obvinili z vlastizrady, zároveň je vo väzbe kvôli obvineniu z diskreditácie ruskej armády. Kara-Murza dnes získal výročnú cenu nesúcu meno prvého prezidenta Českej republiky, ktorú sprevádza odmena 60 000 eur. Jej prvým laureátom sa stal v roku 2013 bieloruský disident Ales Bjaljacki, ktorý minulý týždeň dostal Nobelovu cenu za mier. Vlani ocenenie získala popredná predstaviteľka bieloruskej opozície, väznená Maryja Kalesnikavová.

Vladimir Putin Čítajte viac Z Nobelovky je Putinova anticena. Získali ju aktivisti z Bieloruska, Ruska a Ukrajiny

Nominovaní boli tento rok traja kandidáti. Medzi ďalšími ocenenými je združenie ľudskoprávnych organizácií Dúhová koalícia, ktorá v Maďarsku bojuje za práva príslušníkov skupiny LGBT+, ktorá zahŕňa okrem iného lesby, gayov, bisexuálov či transgenderové a nebinárne osoby. Diplom prevzali aj zástupcovia koalície ukrajinských organizácií O piatej hodine ráno (Pjata ranku), ktorá sa snaží nájsť, zhromaždiť a uchovať dôkazy o možných ruských vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv na Ukrajine. Krajina od februára čelí ruskej invázii.

Dva pokusy o otravu

"Vladimíra Kara-Murzu poznám a obdivujem ako neohrozeného bojovníka za ľudské práva, slobodu a demokraciu tvárou v tvár despócii a násiliu. Hoci sa ho Putinov režim dvakrát pokúsil otráviť, od apríla tohto roku ho väzní pre jeho verejný odpor voči agresii proti Ukrajine a minulý týždeň ho obvinil z velezrady, Vladimír nezľavuje zo svojich ideálov, ktoré stelesňujú ľudskejšiu tvár a potenciálne aj lepšiu budúcnosť Ruska. riaditeľ Knižnice Václava Havla.

Kara-Murza Čítajte viac Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

Cena bola slávnostne udelená na otváracej schôdzi jesenného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE). Knižnica Václava Havla na počesť laureáta usporiada medzinárodnú konferenciu, ktorá je naplánovaná na 12. októbra v Pražskej križovatke.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Kara-Murza #cena Václava Havla